آشنایی با رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه ها

۱۱/ تیر ۱۳۹۴
کانال تلگرام
به این مطلب امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره 1 5٫00 out of 5
Loading...

رنکینگ و یا به عبارتی رتبه بندی دانشگاه ها از موضوعات بسیار مهم از نظر دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. مراکزی مانند گاردین، تایمز و شانگهای هر ساله رتبه بندی هایی را با توجه به فاکتورهایی که برای رتیه بندی دانشگاه ها در نظر دارند ارائه می کنند که دانشجویان با توجه به این رتبه بندی ها می توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

معرفی رتبه بندی QS

رتبه بندی QS

رتبه بندی QS یک رتبه بندی و رنکینگ جهانی محسوب می شود. بیش از 850 دانشگاه در نتایج این رتبه بندی ارزیابی می شوند. رتبه بندی QS یکی از معتبرترین و مهم ترین نظام های رتبه بندی دانشگاه های دنیا می باشد که از 6 شاخص اصلی بررسی شهرت دانشگاه (40 درصد)، ارزیابی کارفرمایان (10 درصد)، نسبت عضو هیأت علمی به دانشجو (20 درصد)، استنادها به ازای اعضای هیأت علمی (20 درصد)، دانشجویان بین‌المللی (5 درصد) و هیئت علمی بین‌المللی (5 درصد) استفاده می کند.

مشاهده  100 دانشگاه برتر در رتبه بندی QS

معرفی رتبه بندی شانگهای Shanghay

نظام رتبه بندی دانشگاه شانگهای یک نظام رتبه بندی جهانی است که به منظور ارزیابی دقیق تر از نحوه عملکرد دانشگاه و ارائه رتبه بندی جامع از جایگاه دانشگاه در سطح جهانی، ۴ معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضاء هیئت علمی، خروجی‌های پژوهش و سرانه عملکرد دانشگاه را برای بررسی عملکرد دانشگاه تعریف کرده است. به عبارتی دیگر در این نظام، دانشگاه‌ها براساس میزان موفقیت در هر یک از معیارهای چهارگانه رتبه بندی می‌گردند.

مشاهده  100 دانشگاه برتر در رتبه بندی Shanghay

معرفی رتبه بندی Complete

این نظام رتبه بندی یک راهنمای آنلاین رتبه بندی دانشگاه ها و دیگر مسائل مرتبط است که از سال 2007 آغاز به کار کرده است. این رتبه بندی از 4 معیار برای رتبه بندی استفاده می کند: رضایت دانشجو، ارزیابی پژوهش ها، استانداردها و دورنمای فارغ التحصیلی.

حتما بخوانید:  رتبه بندی complete

مشاهده  100 دانشگاه برتر در رتبه بندی Complete

معرفی رتبه بندی Guardian

متدولوژی این نظام رتبه بندی دانشگاه ها بر رتبه بندی موضوعی تمرکز دارد. به این معنا که رتبه بندی ها را بر اساس نوع رشته ها ارائه می کند یعنی به طور مثال دانشگاه x در رشته y بهترین کارایی و عملکرد را داشته بنابراین در این رشته رتبه اول را در بین دانشگاه های دنیا خواهد داشت در حالیکه ممکن است رتبه کلی دانشگاه این نباشد.

مشاهده 100 دانشگاه برتر در رتبه بندی Guardian

معرفی رتبه بندی Times

رتبه بندی times

معیارهای این رتبه بندی شامل رضایتمندی دانشجویان، کیفیت پژوهش ها، چشم انداز فارغ التحصیلان، معدل دانشجویان، نسبت دانشجویان به کارکنان، خدمات و تسهیلات صرف شده، میزان ترک تحصیل و مدارک تحصیلی ورودی می باشد.

مشاهده 100 دانشگاه برتر در رتبه بندی Times

مقالات تخصصی و مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید؛