رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

۹/ اردیبهشت ۱۳۹۵
کانال تلگرام
به این مطلب امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین امتیاز را شما بدهید)
Loading...

دو کشور پرجمعیت دنیا، چین و هند، رتبه های اول را در دنیا برای اعزام دانشجو به خارج دارا هستند. هیچ یک از کشورها در هیچ کجای دنیا نمیتونند با چین در حجم گسترده اعزام دانشجو به کشورهای دیگر رقابت کند. بر اساس آمارهای یونسکو حدود 700.000 چینی در خارج از کشور تحصیل می کنند. پس از چین، هند با فاصله زیادی با حدود 189.500 دانشجو در جایگاه دوم اعزام دانشجو به خارج قرار گرفته اند. چند کشور کوچک نیز دانشجویان زیادی را برای تحصیل در خارج اعزام کرده اند. کشورهایی مانند آندورا، آنگولا، برمودا، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مونتراست، جزایر سیشل و کایکو.

در این بین ایران نیز جایگاه دهم را میان کشور هایی که بیشترین اعزام دانشجو به خارج از کشور را دارد.

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

جالب است بدانید میان سال های 2009 تا 2014 تعداد دانشجویان خارجی که برای تحصیل به چین آمده اند نیز کم نبوده و همواره روند رو به رشدی را داشته است. در سال 2009 تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه های چین که برای تحصیل در چین آمده اند 238.184 نفر بوده که از میان 18.250 نفر از آن ها از کمک های مالی دولت چین استفاده کرده اند. درصد اعطای کمک های مالی دولت چین به دانشجویان خارجی دانشگاه های چین هر ساله رو به افزایش است.

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

چیزی که در این میان جالب توجه است رتبه ایران بر اساس این آمارهاست. در میان تمام کشورهای دنیا، ایران دهمین کشور دنیا از نظر تعداد دانشجویانی است که برای تحصیل به خارج می روند. و این موضوع یکی از موضوعاتی است که باید سیاستمداران و جامعه شناسان را نگران کرده و به فکر راه چاره ا برای این قضیه باشند. سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که مقصد دانشجویان ایرانی برای تحصیل بیشتر به کدام کشورها می انجامد؟ تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد مقصد دانشجویان ایرانی در درجه اول آمریکا و با اختلاف بسیاری پس از آن کانادا و اروپا قرار گرفته اند.

حتما بخوانید:  چرا تحصیل در خارج از کشور
مقالات تخصصی و مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید؛