تحصیل در کانادا

۹/ مرداد ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (15 votes, average: 4٫27 out of 5)

درصد بسیاری از داوطلبان تحصیل در خارج از کشور در رویای تحصیل در کانادا هستند. بر اساس آنچه که وزارت علوم ایران در رتبه بندی دانشگاه های خارج از کشور اعلام کرده است حدود ۷۳ دانشگاه از مجموعه دانشگاه هایی در کانادا وجود دارند مورد تایید این وزارتخانه است که ۱۶ دانشگاه آن جزء دانشگاه های ممتاز آن معرفی شده اند. حدود یک سوم از تحقیقات این کشور در دانشگاه های آن انجام می شود. وجود این تعداد دانشگاه خوب در کانادا موجب می شود تا متقاضیان تحصیل در کانادا رو به افزایش باشد و این روند هر روز گسترش یابد. از طرفی دولت کانادا توجه ویژه ای به تحصیلات داشته و هر ساله هزینه های بسیاری صرف تحقیقات می کند. دو زبانه بودن این کشور که امکان تحصیل به زبان های فرانسه و یا انگلیسی را به دانشجویان می دهد از فاکتورهای بسیار مهم در این زمینه است که حق انتخاب به دانشجو داده و در واقع شرایط را برای او آسانتر می سازد. علاوه بر این از دلایل مهم دیگری که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را برای انتخاب کانادا برای تحصیل ترغیب و تشویق می کند سطح توسعه یافتگی و رفاه این کشور است. آمارها نشان می دهد کانادا همواره به عنوان یکی از کشورهایی معرفی شده است که کیفیت شاخص های اجتماعی آن در سطح مطلوبی قرار دارد. از لحاظ وضعیت امن اقتصادی در رتبه بندی UN کانادا در میان ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد. مجموع این عوامل و کیفیت آموزشی در دانشگاه های کانادا داوطلبان تحصیل در خارج را تشویق به انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل می کند.

آب و هوای کانادا

شاید اولین چیزی که در مورد آب و هوای کانادا به ذهن خطور می کند آب و هوای سرد آن باشد. این قضیه تا حدودی درست است و باید گفت اب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر نقاط این کشور قطبی است. البته در بخش جنوب غربی آن در جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد آب و هوایی معتدل و نسبتا مطلوبی دارد. اما شهر تورنتو که یکی از شهرهای مهم کانادا است آب و هوای سردی دارد. به طور کلی می توان گفت اغلب نواحی کانادا تابستان های معتدل و زمستان هایی سرد و طولانی دارد. در سواحل اقیانوی آرام در این کشور دمای هوا در زمستان فقط کمی بالاتر از دمای انجماد است.

ادامه تحصیل در کانادا

برترین دانشگاه های کانادا

۱۳ دانشگاه کانادا که موسوم به گروه سیزده هستند درصد بالایی از کرسی های تحقیقاتی و پژوهشی این کشور را در اختیار دارند و فعالیت های خود را معطوف فعالیت های تحقیقاتی کرده اند. این دانشگاه همواره در راس بهترین و برترین دانشگاه های دنیا و دانشگاه های کانادا قرار گرفته اند و همواره توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی داوطلب تحصیل در خارج از کشور را به خود معطوف کرده اند و جزء انتخاب های اول متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا بوده اند. این دانشگاه و سال تاسیس آن ها در جدول زیر قید شده است.

ردیف

نام دانشگاه

سال تاسیس

۱

University of Alberta

۱۹۰۸

۲

University of British Columbia

۱۹۰۸

۳

University of Calgary

۱۹۶۶

۴

Dalhousie University

۱۸۱۸

۵

Université Laval

۱۶۶۳

۶

McGill University

۱۸۲۱

۷

McMaster University

۱۸۸۷

۸

Université de Montréal

۱۸۷۸

۹

University of Ottawa

۱۸۴۸

۱۰

Queen’s University

۱۸۴۱

۱۱

University of Toronto

۱۸۲۷

۱۲

University of Waterloo

۱۹۵۷

۱۳

University of Western Ontario

۱۹۷۸

پیشنهادی:  ویدئو تحصیل در دانشگاه نیوکاسل

دوره کارشناسی در کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا برای اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا در دوره لیسانس بایستی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداق معدل ۱۴ داشته باشند. اما در این مورد تبصره هایی نیز وجود دارد که موجب می شود داوطلبانی که این شرایط را ندارند نیز بتوانند پذیرش تحصیلی بگیرند. در صورتی که متقاضی تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را گذرانده باشد ممکن است بتواند پذیرش دوره لیسانس را بگیرد. در برخی دانشگاه ها نیز در صورتی که فرد دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشد می تواند قبل از شروع دوره لیسانس خود تعدادی واحد اضافه را گذرانده و سپس شروع به تحصیل در دوره لیسانس کند.

دوره کارشناسی ارشد در کانادا

دوره فوق لیسانس در کانادا معمولا ترکیبی از دروس اجباری همراه با پروژه های تحقیقاتی پایان نامه است. برخی رشته های این دوره تنها آموزش محور است (بدون پروژه تحقیقاتی) و برخی دیگر پژوهش محور (تنها کارهای پژوهشی) است. این رشته ها از لحاط مدت زمان تحصیل متفاوت بوده و بین یک تا شش سال طول می کشند. برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر الزامی است. داشتن معدل بالا برای دانشگاه های برتر کانادا نیز مهم است.

study in canada

هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه، خصوصی یا دولتی بودن آن و شهر و رشته تحصیلی متفاوت است. برخی از رشته ها در دوره کارشناسی ارشد بسیار ارزان و کم هزینه هستند و این به دلیل است که آن دانشگاه خاص کمک های پژوهشی از سازمان و نهادهای دولتی یا خصوصی دریافت می کنند. برخی دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی شهریه بیشتری درخواست نمی کنند. رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی و یا مدیریت اجرایی (MBA) شهریه های گرانتری دارند. از آن جایی که شهریه دانشگاه ها بر اساس فاکتورهای بسیاری متفاوت است، متوسط شهریه های دانشگاه ها را بر اساس فاکتورهایی مانند بومی یا بین المللی بودن دانشجو، بر اساس شهر محل تحصیل، رشته، مقطع تحصیلی و… در بک فایل قابل دانلود می باشد.

شهریه دانشگاه های کانادا

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی حدود ۴۰۰ دلار در ماه و در یک واحد یک خوابه حدود ۸۰۰ دلار در ماه است. هزینه اقامت در خارج از دانشگاه با یک اتاق و سرویس مشترک حدود ۶۰۰ – ۵۰۰ دلار در ماه و اقامت در یک واحد یک خوابه کانل حدود ۱۱۰۰ – ۱۰۰۰ دلار در ماه است. هزینه اقامت در یک پانسیون با غذا حدود ۸۰۰ دلار در ماه و دیگر هزینه ها مانند حمل و نقل، بیمه، پوشاک و… حدود ۶۰۰ دلار در ماه است.

مدارک اخذ پذیرش کانادا

مدارک عمومی که اکثر دانشگاه های کانادا از متقاضیان تحصیل در کانادا درخواست می کنند شامل رزومه، توصیه نامه اساتید، مدارک تحصیلی و هدفنامه و مدرک زبان است. همانطور که در قسمت آزمون های زبان در همین بخش توضیح داده شده است برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در کانادا نمره لازم جهت اخذ پذیرش متفاوت خواهد بود. برای اخذ بورس تحصیلی در کانادا داشتن معدل بالا، مقاله و رزومه تحقیقاتی خوب بسیار موثر است.

پیشنهادی:  دانشگاه ایالتی اوهایو

تسهیلات دانشگاه های کانادا به دانشجویان

خوابگاه های دانشجویی در کانادا

اکثر دانشگاه ها خوابگاه های دانشجویی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. این امر به خصوص برای دانشجویان سال اول لیسانس صدق می کند. برخی از خوابگاه ها فقط مختص آقایان، برخی فقط مختص خانم ها و برخی مختلط می باشند (توسز طبقات از هم جدا می شوند). اتاق های خواباه ها یک، دو و یا سه نفره هستند با سرویس های بهداشتی مشترک.

بورس تحصیلی در کانادا

اخذ بورس تحصیلی و سایر کمک های مالی دانشگاهی منوط به داشتن معدل خوب، سوابق و کیفیت تحصیل متقاضی، رشته و دانشگاه محل تحصیل فرد دارد. در دوره لیسانس با توجه به معدل دیپلم او و عملکرد دوره انشجویی او بورسی بین دو تا پنج هزار دلار اعطا می شود. پس از ورود به دانشگاه و پس از گذراندن یک یا دو ترم می توان برای اخذ بورس اقدام کرد. در مورد دوره کارشناسی ارشد و دکترا نیز همانزور در مقالات پیشین در بحث تحصیل در آمریکا نیز گفته شد بورس های این دوره می تواند به صورت بورس کامل و یا کمک هزینه تحصیلی به صورت دستیاری استاد و یا از طریق انجام طرح های تحقیقاتی با استاد باشد.

آزمون های زبان بین المللی

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس داشتن حداقل نمره آیلتس ۶ و یا تافل اینترنتی۸۰ الزامی است. در بسیاری از دانشگاه ها در صورتی که فرد نمره زبان پائین تری از نمره مورد نیاز دانشگاه و رشته خود را داشته باشد می تواند پیش از شروع دوره یک یا دو ترم زبان خوانده و پس از رسیدن به سطح زبان مورد نیاز دانشگاه تحصیل خود را شروع کند. طول این دوره زبان پیش نیاز بسته به سطح زبان فرد متفاوت است. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد داشتن حداقل آیلتس ۶.۵ و برای دکترا آیلتس ۷ الزامی است. اگر دانشجو نتواند این نتیجه ها را کسب کند می تواند بنابر صلاحدید دانشگاه یک دوره زبان را به طور پیش نیاز بگذراند. ضمنا برای برخی رشته ها مانند مدیریت داشتن مدرک GMAT و مهندسی GRE الزامی است. در دانشگاه هایی که به زبان فرانسه تدریس می شوند امتحان ورودی برگزار می شود.

کار در حین تحصیل در کانادا

دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت در نهادهای داخل دانشگاه مانند کتابخانه و… مشغول به کار شوند اما اگر بخواهند در خارج از دانشگاه کار کنند حداکثر می توانند بیست ساعت در هفته کار کرده و بخشی از هزینه های خود را بپوشانند. اما در ایام تعطیل و مواقعی که دانشگاه تعطیل است مانند تابستان می توانند به صورت تمام وقت در موسسات و شرکت های خارج از دانشگاه کار کنند. اما پس از پایان تحصیلات می توانند با شرایط خاص به مدت دو سال تقاضای کار در کشور کانادا را بدهند. لازم به ذکر است اگر دانشجو همراه داشته باشد، همراه او اجازه دارد به صورت تمام وقت در خارج از دانشگاه کار کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید؛

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج