تحصیل در هلند

۲۵/ مهر ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (5 votes, average: 4٫20 out of 5)

تحصیل در هلند

چرا تحصیل در هلند

سالانه بسیاری از متقاضیان و علاقه مندان تحصیل در خارج، تحصیل در هلند را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند. این انتخاب دلایل بسیاری دارد. وجود دانشگاه های معتبر و بیش از ۱۶۰ مرکز علمی و تحقیقاتی در این کشور موجب شده است تا بسیاری از علاقه مدان ادامه تحصیل در خارج از کشور به این کشور جذب شوند. برخی دیگر از دلایل علاقه به ادامه تحصیل در هلند در ادامه مقاله ذکر شده است.

  1. بسیاری از دانشگا های هلند در لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران قرار گرفته اند. بیش از ۱۴۰ دانشگاه هلند مورد تائید وزارت علوم ایران هستند که از میان ۱۳ دانشگاه جزء دانشگاه های ممتاز دنیا دسته بندی شده اند.
  2. دانشگاه های این کشور در رشته های فنی و مهندسی بسیار مورد توجه دانشجویان و متقاضیان تحصیل در خارج در سرتاسر جهان قرار گرفته اند.
  3. به دلیل قرار گیری مقر اتحادیه اروپا فرصت های تحقیق و پژوهش در زمینه های سیاسی، اقتصادی و … در این کشور بیشتر از سایر کشورهاس و به همین دلیل مراکز علمی و تحقیقاتی معتبری در این کشور وجود دارد که هر ساله دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف دنیا را به خود جذب می کند.
  4. امکان دریافت بورس تحصیلی در دوره تحصیلات تکمیلی وجود داشته و دانشجویان کمک هزینه های بسیاری با عناوین مختلف از دانشگاه دریافت می کنند.
  5. به دلیل پیشرفت های صنعتی این کشور و وجود کمپانی هایی همچون فیلیپس و رویال داچ شل امکان دریافت بورس تحصیلی از این شرکت ها وجود دارد. شرکت های مذکور مبالغی را برای دانشجویان به عنوان بور تحصیلی در نظر گرفته اند.

تحصیل در هلند

آب و هوی هلند

برای برخی از متقاضیان تحصیل در هلند آگاهی از شرایط آب و هوایی آن اهمیت بسیار دارد. آب و هوای هلند، از نوع آب هوای معتدل دریایی می باشد. درجه هوا در زمستان به ندرت به زیر صفر می رسد و اگر هم برسد بیشتر از یکی و دو روز نیست. در تابستان نیز در گرمترین روزها ی سال درجه دما به ندرت به ۳۰ درجه می رسد. تقریباً سرتاسر هلند آب و هوای یکسان با هم دارند و اختلاف درجه بیشتر از ۳ درجه نیست. در هلند به علت وزش باد و نبودن کوه و ارتفاعات وضعیت هوا دائما در حال تغییر می باشد. مثلاً ممکن است در عرض تنها ده دقیقه شما تجربه ای از یک هوای ابری، آفتابی، بارانی و مه آلود را با هم داشته باشید. در ضمن نوعی باران پودر مانندی هم در هلند وجود دارد که در ایران وجود ندارد.تحصیل در هلند

برترین دانشگاه های هلند

همانطور که در مقالات گذشته نیز اشاره شده است نظام های رتبه بندی دانشگاه های دنیا هر ساله دانشگاه های مختلف سراسر جهان را بر اساس معیارها و شاخص هایی که دارند درجه بندی و رتبه بندی کرده اند. معروفترین این نظام های رتبه بندی نظام QS و Shanghay می باشد. این رتبه بندی های معتبر همواره دانشگاه های هلند را جزء برترین دانشگاه های دنیا معرفی کرده اند. برخی از برترین دانشگاه های هلند در جدول زیر آمده است.

پیشنهادی:  دوره های کوتاه مدت دانشگاه هریوت وات

Leiden University

Erasmus University Rotterdam

Eindhoven University of Technology

Delft University of Technology

University of Amsterdam

Tilburg University

Radboud University Nijmegen

Maastricht University

Wageningen University and Research Center

Utrecht University

University of Twente

University of Groningen

تحصیل در هلند

کارشناسی در هلند

طول دوره کارشناسی در هلند سه و یا چهار سال بسته به رشته و تعداد واحدهای درسی برای هر رشته است. برای راه یافتن به دوره کارشناسی در هلند داشتن مدرک دیپلم متوسطه با حداقل معدل ۱۲ الزامی است. در مورد نمره زبان نیز داشتن نمره آیلتس حداقل ۶ (آکادمیک) یکی از شرایط ورود به دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی است. در صورتی که نمره زبان ۵ و ی ۵.۵ نیز باشد امکان گذراندن دوره زبان وجود خواد داشت. زبان تحصیل در این دوره بسته به رشته هلندی یا انگلیسی است. از مزایای تحصیل در دوره کارشناسی در هلند داشتن اجازه کار به صورت نیمه وقت (۲۰ ساعت در هفته) برای دانشجویان خارجی وجود دارد. امکان اخذ ویزای کار پس از پایان تحصیلات نیز وجود دارد.تحصیل در هلند

کارشناسی ارشد در هلند

در این دوره تحصیلی نیز بسته به نوع رشته و دانشگاه مدت زمان تحصیل در این دوره یک و یا دو سال است. اغلب رشته های این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شوند. داشتن مدرک کارشناسی برای ورود به این دوره الزامی است. ضرورتی ندارد که دانشگاه دوره کارشناسی متقاضی دانشگاه دولتی و یا دانشگاهی معتبر باشد (البته دارا بودن این شرایط امتیاز محسوب می شود)، مدرک دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و دیگر دانشگاه ها نیز مورد تائید دانشگاه های کشور می باشند و با داشتن آن می توان برای دوره کارشناسی ارشد در این کشور اقدام کرد. داشتن نمره آیلتس آکادمیک حداقل ۶ برای ورود به این دوره الزامی است البته امکان گذراندن دوره زبان با نمره زبان کمتر نیز وجود دارد. امکان کار دانشجویی نیز به صورت ۱۰ ساعت در هفته برای تامین بخشی از هزینه های دانشجویان وجود دارد.

پیشنهادی:  دانشگاه های آمریکا مورد تایید وزارت علوم

دکترا در هلند

طول دوره دکترا در هلند بر اساس رشته و دانشگاه و تلاش خود دانشجو معمولا چهار و یا پنج سال است. دانشجویان دوره دکترا در هلند کارمند دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی شان به حساب می آیند. دانشگاه های هلند شرط داشتن چهار مقاله علمی را شرط یک دفاع موفق از پایان نامه دانشجو می دانند. البته گاهی این شرایط متفاوت نیز می تواند باشد.تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند سالیانه بین ۱۵۰۰۰ – ۴۰۰۰ یورو و در برخی رشته ها تا ۳۰.۰۰۰ یورو در سال است. اما در مورد دانشجویان دوره دکترا قضیه کمی متفاوت است. داانشجویان دوره دکترا به عنوان کارمند دانشگاه و یا موسسه تحقیقاتی شان محسوب می شوند. حقوقِ دانشجوی دکترا در هلند در سال اول ۱۸۰۰ یورو است و تا سال چهارم به ۲۴۰۰ یورو در ماه می‌رسد. با حساب بیمه، حق بازنشستگی و مالیات، خالصِ دریافتی، ۱۲۰۰ یورو در سال اول و۱۷۰۰ یورو در سال آخر است. طبق قانون، همه‌ی افرادی که حقوقی بالاتر از ۱۱۰۰ یورو در ماه دارند می‌توانند برای همسر و فرزندان‌شان هم در مدت اشتغال‌شان اقامت بگیرند.

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان متقاضی تحصیل در هلند، مانند بسیاری کشورها رابطه مستقیم با نوع و سبک زندگی کردن افراد دارد.مسائل دیگری مانند شهر محل زندگی نیز بسیار تعیین کننده است. به طور متوسط یک دانشجو در هلند بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو ماهیانه برای زندگی می پردازد.تحصیل در هلند
حدود یک سوم این هزینه ها به هزینه محل اقامت فرد اختصاص دارد. هزینه مسکن دانشجویی به طور متوسط بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد.این تفاوت در قیمت ها به دلیل شهر محل تحصیل و امکاناتی است که محل زندگی در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال هزینه مسکن در امستردام بسیار بیشتر از سایر شهر های کوچک می باشد.همچنین گاهی نیز خدماتی مانند اینترنت تلوزیون هزینه برق هزینه گرمایش خانه و … بر روی اجاره محل زندگی محاسبه می شود.
بعد از خانه مهم ترین بخش هزینه زندگی هزینه خورد و خوراک است.معمولا دانشگاه ها با قیمتی مناسب غذای گرم برای تمام وعده های غذایی در اختیار دانشجو ها می گذارند ولی اقتصادی ترین روش این است که خود دانشجو برای خودش غذا بپزد.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج