تحصیل در اوکراین

۱۱/ مهر ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (8 votes, average: 3٫88 out of 5)

اوکراین پس از روسیه بزرگترین کشور اروپا است, تحصیل در اوکراین به یکی از دو زبان انگلیسی و یا روسی که زبان رسمی مردم اوکراین است انجام می شود. اوکراین در لیست کشورهایی است که متقاضیان بسیاری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آن وجود دارد.

چرا تحصیل در اوکراین

  1. امکان تحصیل در اوکراین به زبان انگلیسی وجود دارد. بنابراین مشکل بسیاری از متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در اوکراین را دارند اما زبان روسی یا اوکراینی نمی دانند حل خواهد شد.
  2. دانشگاه های اوکراین از نظر علمی دارای رتبه و اعتبار بالایی در اروپا و آمریکا هستند.
  3. دانشجویان می توانند دوره زبان خود را در یک شهر و کالج ارزانتر گذرانده و سپس وارد دانشگاه مورد نظر خود شوند.
  4. هیچ یک از دانشگاه های اوکراین شرط معدل برای اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی ندارند و همین طور نوع دیپلم شما تاثیری در پذیرش شما ندارد. به این معنا که با دیپلم فنی نیز می توان وار رشته پزشکی شد.
  5. ۲۵ دانشگاه اوکراین در ردیف دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران هستند.
  6. امکان کار دانشجویی به صورت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویانی که در پرداخت هزینه های دانشگاه مشکل مالی دارند.

تحصیل در اوکراین

دانشگاه های اوکراین

دانشگاه های اوکراین به دو دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم شده اند. بسیاری از دانشگاه های اوکراین در رتبه بندی های جهانی مانند رتبه بندی QS، shangahy و… در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته اند. در جدول زیر به برخی از این دانشگاه ها اشاره می شود.

Karazin Kharkiv National University

Kharkiv National University of Radio Electronics

Kharkiv State Technical University of Construction and Architecture.

Kyiv National University of Construction and Architecture

National Academy of Sciences of Ukraine

National Aerospace University

National Aviation University

National Technical University ‘Kharkiv Polytechnical Institute’

National Technical University of Ukraine (Kiev Polytechnical Institute), Ukraine

National University of Life Science & Environmental Studies

Taras Schevchenko University of Kiev

کارشناسی در اوکراین

دوره کارشناسی در اوکراین معمولا به یکی از دو زبان انگلیسی یا روسی تدریس می شود. طول این دوره در اوکراین ۴ سال است. دانشجویان متقاضی تحصیل در اوکراین، در ابتدا نیازی به داشتن مدرک زبان ندارند و می توانند با نمره آیلتس ۵ با ورود به یکی از کالج هایی که دانشگاه هست معرفی می کنند زبان خود را به سطح مورد نیاز دانشگاه رسانده و سپس تحصیلات خود را در دانشگاه آغاز کند. طول دوره کالج زبان حدود ۹ ماه است.

پیشنهادی:  تحصیل در اتریش

با داشتن مدرک پیش دانشگاهی در ایران می توان برای دوره کارشناسی در اوکراین اقدام کرد. زمان شروع ترم تحصیلی در دانشگاه های اوکراین در ماه های سپتامبر و ژانویه است. مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه های اوکراین شامل: مدرک دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی و گواهی سلامت پزشکی می باشد. در برخی موارد داشتن انگیزه نامه یا هدف نامه نیز لازم است.

تحصیل در اوکراین

کارشناسی ارشد در اوکراین

طول دوره کارشناسی ارشد در اوکراین ۲ سال است. دانشگاه های اوکراین برای اعطای پذیرش به متقاضیان کارشناسی ارشد محدودیت سنی ندارند. فارغ التحصیلان می توانند پس از ۵ سال اقامت این کشور را بگیرند. نمره زبان مورد نظر برای دریافت پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ۶.۵ است. کشور اوکراین به دانشجویان خارجی دوره کارشناسی ارشد این کشور اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی داده است.

دکترا در اوکراین

تحصیل در دوره دکترا در اوکراین به نمره زبان حداقل ۶.۵ نیاز دارد. دانشجویان دکترا در اوکراین ماهیانه حدود ۲۰۰۰ دلار حقوق می گیرند. در مورد اخذ بورس تحصیلی در این دوره شرایطی وجود دارد که در صورت واجد شرایط بودن دانشجو این بورس تحصیلی به او تعلق خواهد گرفت.

  • دارار بودن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
  • داشتن نمره زبان کافی و تسلط به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶.۵)
  • جلب نظر یک استاد مشاور در دانشگاه مقصد که طرح پژ.هشی فرد را پشتیبانی کند.
  • داشتن مقاله، کتاب، ثبت اختراع و … در این امر تاثیر بسیاری دارد.

هزینه تحصیل در اوکراین

برای ورود به دانشگاه های اوکراین دانشجویان بایستی دوره ای موسوم به پاتفک که در واقع دوره پیش دانشگاهی است را بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند. هزینه این دوره در دانشگاه های مختلف متفاوت است. اما معمولا هزینه و شهریه این دوره بین ۶۰۰۰ – ۴۱۰۰۰ دلار در سال همراه با خوابگاه و سایر موارد همچون بیمه دانشجویی، هزینه پذیرش و یکسال اقامت در خوابگاه می باشد.

پیشنهادی:  برترین دانشگاه های کانادا

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه خوابگاه دانشجویی در اکراین ماهیانه بین ۱۲۰ – ۸۰ دلار در پایتخت و بین ۱۰۰ – ۵۰ دلار در دیگر شهرها است. هزینه اجاره یک سوئیت دانشجویی ۷۰ – ۳۰ متر با امکانات رفاهی و مبله دانشجویی بسته به امکانات و فاصله با دانشگاه و موقعیت در شهر ماهیانه ۸۰۰ – ۳۰۰ دلار می باشد. شارژ ماهیانه شامل هزینه آب و برق و گاز و وسایل گرمایی و نظافت عمومی ساختمان (غیر از تلفن و اینترنت) می باشد که بستگی به مساحت هر آپارتمان دارد و در تابستان ۴۰ – ۲۰ دلار و زمستان ۵۰ – ۳۰ دلار می باشد.

تحصیل در اوکراین

زبان تحصیل در اوکراین

بسیاری از دانشگاه های اوکراین از سال ۲۰۱۰ به بعد بسیاری از رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. تنها در رشته هایی مانند هنر دروس به زبان انگلیسی ارائه نمی شوند. در رشته های پزشکی نیز پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی و دیگر رشته ها به انگلیسی ارائه می شوند.

در کارشناسی ارشد و دکترا تنها ۲۰% از رشته ها به این زبان ارائه می شوند. ذکر این نکته نیز لازم است که شهریه رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند بین ۱۵۰۰ – ۱۰۰۰ دلار گران تر است.

اجازه کار دانشجویی در اوکراین

تمام دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در تمام دوره های و رشته های تحصیلی در اوکراین اجازه کار دانشجویی به صورت ۲۰ ساعت در هفته دارند. البته دانشجویان در آخر هفته و تعطیلات ژانویه و تابستان ها که دانشگاه ها تعطیل هستند اجازه کار تمام وقت را خواهند داشت. دانشجویان کارشناسی بابت هر ساعت کار دانشجویی مبلغی بین ۷ تا ۱۰ دلار و کارشناسی ارشد و دکترا بین ۸ تا ۱۰ دلار دریافت می کنند.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج