تحصیل در ایتالیا

۲۶/ خرداد ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (5 votes, average: 4٫60 out of 5)

آمارهای بسیاری وجود دارد که نشان می دهد ایتالیا یکی از کشورهایی است که دانشجویان و علاقه مندان زیادی برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد. تحصیل در ایتالیا و در بزرگترین مراکز علمی و تحقیقاتی آن آرزوی بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. هر دانشجو و یا متقاضی تحصیل در خارج دلایل خاص خود را برای ادامه تحصیل در ایتالیا ارائه می کند.

تحصیل در ایتالیا

راهنمای تحصیل در ایتالیا

مهمترین دلایلی که موجب می شود اکثر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند مواردی همچون موارد زیر می باشد:

  • طبق رتبه بندی های رسمی که هر ساله از سوی معتبرترین نظام های رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه ها اعلام می شود، همواره دانشگاه های ایتالیا در ردیف بهترین دانشگاه های دنیا دسته بندی می شوند و بهترین رتبه ها را در این رده بندیها دارند.
  • امکان اخذ بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا. معمولا امکان دریافت کمک هزینه و یا همان بورس تحصیلی در دانشگاه های ایتالیا برای ایرانیان رواج داشته و دانشجویان بسیاری هر ساله در مقاطع مختلف تحصیلی از انواع بورس های تحصیلی استفاده می کنند.
  • یکی از دیگر دلایلی که موجب می شود تحصیل در ایتالیا متقاضیان بسیاری داشته باشد این است که دوره های بسیار زیادی به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود. علاقه مندان می توانند بر اساس شرایط و رشته تحصیلی خود دوره مورد نظر را انتخاب کرده و به زبان انگلیسی در آن تحصیل کنند.
  • هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا تقریبا رایگان است و این یکی از مزایای اصلی برای ترغیب دانشجویان برای تحصیل
پیشنهادی:  آزمون آیلتس

در ایتالیا است.

  • تعداد ۲۵ دانشگاه ایتالیا در رتبه وزارت علوم ایران در ردیف دانشگاه های ممتاز جای گرفته اند.

برترین دانشگاه های ایتالیا

برترین دانشگاه های ایتالیا

همانطور که گفته شد تحصیل در ایتالیا مزایای بسیاری دارد. تحصیل در یکی از دانشگاه های ممتاز ایتالیا یکی از برترین فرصت هایی است که یک دانشجو می تواند داشته باشد. در زیر برخی از دانشگاه های ممتاز ایتالیا معرفی شده اند.

Universita degli studi di Pisa

Universita degli studi di Milano

Politecnico di Milano

Universita degli studi di Roma “La Sapienza”

Universita degli studi di Bologna

Universita degli studi “Federico II” di Napoli

Universita degli studi di Firenze

Politecnico di Torino

Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata

Universita degli studi di Padova

Universitả degli Stadi di Milano- Bicocca

Universita degli studi di Genova

Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano

Universita degli studi di Pavia

Universita degli studi di Torino

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به دلیل یارانه ای که دولت این کشور برای آموزش عالی در نظر گرفته است بسیار ناچیز است. مزیت مهمی که وجود دارد این است میزان شهریه برای دانشجویان بومی و خارجی در ایتالیا یکسان است.

عموما دانشگاه ها در اکثر کشورهای دنیا به دو دسته دانشگاه ایالتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم بندی شده اند. هزینه تحصیل در دانشگاه های ایالتی بسیار ارزانتر از دانشگاه های خصوصی است. به طور کلی هزینه های تحصیل در اکثر دانشگاه های مختلف دنیا بسته به رشته، مقطع تحصیلی و کیفیت دانشگاه، خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه و … متفاوت می باشد. اما می توان گفت متوسط هزینه تحصیل در ایتالیا سالانه از ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است.

پیشنهادی:  تحصیل در نیوزیلند

هزینه زندگی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

قطعا هزینه زندگی در ایتالیا به شرایط، سبک زندگی و شهر محل زندگی افراد بستگی دارد. در مورد مسکن باید گفت هزینه استفاده از خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا از ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه با توجه به سبک زندگی فرد متفاوت است. هزینه استفاده از سوئیت دانشجویی ماهیانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو با توجه به نوع آپارتمان متغیر است. هزینه رفت و آمد و حمل و نقل شهری را باید روزانه ۵۰ یورو در نظر گرفت.

منبع: مرجع تخصصی تحصیل در خارج

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج