تحصیل در ارمنستان

۲۵/ دی ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (9 votes, average: 4٫56 out of 5)

یکی از کشورهایی که مخاطبان خاص خود را برای تحصیل دارد کشور ارمنستان است, تحصیل در ارمنستان به دلایل مختلف مورد استقبال برخی علاقه مندان قرار گرفته است که در زیر سعی می کنیم به آن بپردازیم. در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی ایرانی در ارمنستان تحصیل می کنند.

تحصیل در ارمنستان

برخی از دلایلی که موجب ترغیب متقاضیان به تحصیل در ارمنستان می شود به شرح زیر می باشد:

  • نزدیک بودن مرزی و فرهنگی این دور کشور به یکدیگر. ارمنستان در شمالغرب ایران و در کنار دریای خزر و در همسایگی ترکیه قرار گرفته است.
  • هزینه های پایین زندگی و تحصیل در ارمنستان
  • وجود دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران
  • امکان تحصیل در ارمنستان به زبان انگلیسی
  • امن بودن کشور ارمنستان و آمار پایین جرم و جنایت در این کشور

تحصیل در ارمنستان

آب و هوای ارمنستان

آب و هوای ارمنستان مشخصاً از نوع آب و هوای قاره‌ای است که یعنی زمستان‌های خیلی سرد و تابستان‌های خیلی گرم دارد. دمای هوا در تابستان بین ٢٢ تا ٣۶ درجه سانتی‌گراد متغیر است به هر حال میزان رطوبت در هوا بسیار کم است اما وجود کوه‌ها باعث وزش باد و نسیم می‌شود که گرما را کمی قابل تحمل‌تر می‌کند. بهار در ارمنستان کوتاه و پاییز خیلی طولانی است. زمستان هوا کاملاً سرد و طاقت‌فرسا می‌شود، همیشه برف می‌بارد و گاهی دمای هوا تا ده درجه سانتی‌گراد زیر صفر نیز می‌رسد در این فصل ورزش‌های زمستانی مثل اسکی و اسکیت روی یخ رونق زیادی پیدا می‌کنند. در کنار ارتفاعات ارمنستان هم دریاچه‌ی سوان قرار دارد که در زمستان روی یخ ِ آن اسکیت بازی می‌کنند. این دومین دریاچه‌ی بزرگ جهان بعد از دریای خزر است.

دانشگاه های ارمنستان

بر اساس آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم ایران, مدرک ۱۰ دانشگاه ارمنستان مورد تایید این وزارتخانه بوده و علاقه مندان می توانند در این دانشگاه ها تحصیلات خود را ادامه دهند.

پیشنهادی:  اولین شهر دانشجویی جهان

دانشگاه های Yerevan State University (صرفاً رشته زبان و ادبیات ارمنی) و دانشگاه Yerevan Komitas State Conservatory (صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد) در ردیف دانشگاه های متوسط قرار گرفته اند. لیست کامل دانشگاه های مورد تایید ارمنستان را می توانید از طریق لینک مربوط به دانشگاه های مجاز ارمنستان ملاحظه فرمایید.

دانشگاه های ارمنستان مورد تایید وزارت علوم

کارشناسی در ارمنستان

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان ۴ سال است اما به دانشجویان اجازه داده می شود تا ۶ سال تحصیل خود را ادامه دهند. متفاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان برای ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت کنند. از لحاظ زبان تحصیل در ارمنستان ، در مقطع کارشناسی در دانشکاه ایروان به زبان ارمنی می باشد که البته برای افرادی که با زبان ارمنی آشنا نیستند، یک دوره ی ۶ ماهه در دانشگاه برگزار می شود. البته نکته ی که قابل ذکر است نیز این است که تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، روسی و… وجود دارد.

افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم یا کاردانی هستند، با توجه به اینکه در کشور ارمنستان مقطع کاردانی برای بسیاری رشته ها وجود ندارد، شخص ابتدا باید دوره ی کالج را سپری کند، البته برای افرادی که دارای مدارک کاردانی الکترونیک، مخابرات، مکانیک و … امکان ادامه ی تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی در ارمنستان وجود دارد که مدت آن هم ۳ سال می باشد.

راهنمای تحصیل در ارمنستان

کارشناسی ارشد در ارمنستان

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان ۶ سال است و بیشتر در رشته های معماری با گرایش های وجود وجود دارد. دانشجویان می توانند در صورت تمایل به زبان انگلیسی در این دوره تحصیل کنند.

دکترا در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا ۳ ساله است. برای ورود به این دوره داشتن مدرک کارشناسی ارشد الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه های ارمنستان

  • اصل شناسنامه
  • اصل دیپلم یا اصل گواهی دیپلم با مهر تائید آموزش و پرورش منطقه برای مقطع کارشناسی و اصل و ریز نمرات کارشناسی برای کارشناسی ارشد
  • اصل ریزنمرات سه سال دبیرستان با مهر تائید آموزش و پرورش منطقه
  • ۶ قطعه عکس ۴*۳ رنگی
  • گواهی سلامت و آزمایش پزشکی (در ارمنستان توسط وکیل گرفته می شود)
پیشنهادی:  تحصیل در آمریکا

هزینه تحصیل در ارمنستان

شهریه دانشگاه های ارمنستان نسبتاً پایین و در حدود ۱۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار به صورت سالانه است. که این مقدار بسته به مقطع و رشته ی تحصیلی متغیر است. همچنین دوره های فنی حرفه ای، هنری، علمی و … نیز برای دانشجویان برگزار می شود.

 

هزینه ی زندگی در ارمنستان

هزینه ی زندگی در ارمنستان ، در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ماهانه می باشد، که از این مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار مربوط به اجاره خانه و مابقی مربوط به خورد و خوراک و… می شود. البته در شهر ایروان خوابگاه های خصوصی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی هدایت و اداره می شوند که هزینه هایی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار را دارند.

بورس تحصیل در ارمنستان

دوره های زبان در ارمنستان

برای برخی افرادی که قصد گذراندن یک دوره زبان در ارمنستان را دارند این امکان وجود دارد و برخلاف بسیاری کشورها که به دوره زبان به سختی ویزا نمی دهند، این موضوع در رابطه با ارمنستان صدق نمی کند.

هزینه کالج زبان (زیرو کورس) مهندسی ها بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار و مهندسی عمران و معماری حدودأ ۱۵۰۰ دلار در سال است (شهریه در دو قسط  پرداخت می شود)

 زیر کورس دوره پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی حدود۲۰۰۰ دلار در سال است (کل مبلغ در یک قسط پرداخت می شود)

هزینه در رشته پزشکی ۴۰۰۰ و دندان پزشکی۴۵۰۰ تا۵۰۰۰ دلار در سال ودارو سازی ۳۰۰۰ تا۳۵۰۰ دلار در سال است.

دوره تخصص پزشکی (انگلیسی یا روسی)۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار درسال.

 

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج