اخذ بورس تحصیلی استرالیا

۱۸/ اردیبهشت ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (3 votes, average: 5٫00 out of 5)

بورس تحصیلی استرالیا

بسیاری از متقاضیان تحصیل در استرالیا علاقه مند به آگاهی از شرایط لازم اخذ بورس تحصیلی استرالیا هستند. نکات بسیار پر اهمیتی در این طمینه وجود دارد که بدون آگاهی از آن ها نمی توان برای بورس اقدام کرد. بنابراین لازم است مواردی را برای بررسی پرونده بورس تحصیلی استرالیا بدانیم.

یکی از مهمترین نکاتی که لازم است بدانیم این است که در استرالیا و برخی کشورهای دیگر بورس الزاما به معنای دریافت تمام هزینه های تحصیل و یا تحصیل و زندگی نیست. این موضوع کاملا به رزومه فرد متقاضی بستگی داشته که چه مقدار از بورس یا همان کمک هزینه تحصیلی شامل حال وی شود. برخی از دانشگاه ها تنها شهریه، برخی بخشی از شهری و برخی تنها هزینه زندگی را می پردازند. در یک بورس کامل دانشگاه تمام هزینه تحصیل، زندگی، هزینه رفت و آمد و سفر فرد را پرداخت می کند.

بورس تحصیلی استرالیا

اخذ بورس تحصیلی استرالیا

به طور کلی چند نوع بورس در استرالیا وجود دارد:

  • بورس دولت استرالیا: دولت استرالیا بورس ها و کمک هزینه های مختلفی را برای دانشجویان خارجی خود اعلام کرده است که. بورس هایی مانند ADS،  ALA، …
  • بورس دانشگاه های استرالیا: می توان گفت این نوع بورس متداولترین نوع بورس در استرالیا است که از طرف دانشگاه های استرالیا که هر کدام سهمیه اعطای بورس های تحصیلی را به دانشجویان دارند به دانشجویان خارجی اعطا می شود. هر دانشکده سالیانه دانشجویانی را برای رشته های مختلفی بورس می کند.
  • بورس دولت ایران: دولت ایران نیز به دانشجویان ممتاز خود بورس هایی را جهت تحصیل در استرالیا ارائه میکند.
  • بورس موسسات و سازمان های خاص: این بورس نیز از طرف موسسات و نهادهای خاص که بیشتر جهت فعالیت های تحقیقاتی خود دانشجویان را بورس می کنند تا در آن زمینه خاص پس از دانشگاه از آن ها در مراکز خود استفاده کنند.
پیشنهادی:  بررسی هزینه های تحصیل در انگلستان

باید بدانید بورس در دوره کارشناسی ارشد و دکترا بسیار رایج تر از دوره کارشناسی است. برای دوره دکترا اگر روی موضوعی که دانشگاه پیشنهاد داده است کار کنید امکان اخذ بورس تحصیلی را بسیار بالا خواهید برد تا اینکه موضوع خود را ارائه کرده و پس از آن به دنبال یافتن استاد راهنما برای آن باشید.

برخی مدارک و شرایط لازم برای ارائه درخواست بورسیه به دانشگاه:

  • باید از دانشگاه درجه ۱ کشور خود فارغ التحصیل شده باشید.
  • معدل شما در طول دوران تحصیل خصوصا آخرین مقزع تحصیلی بسیار بااهمیت است. معمولا دانشگاه ها درخواست های متقاضیان با معدل بالای ۱۷ را با اولویت بررسی می کنند.
  • داشتن نمره زبان مورد نیاز دانشگاه . نکته مهم این است که برای بررسی پرونده بورس، نباید پذیرش مشروط داشته باشید.
  • رزومه خوب و کامل
  • ارائه هر گونه تحقیق، مقاله داخلی یا خارجی، ترجمه یا تالیف کتاب و …
  • ارائه انگیزه نامه قوی (personal statement/SOP)

برخی دانشگاه ها نیز فرم های خاصی برای دانشجویانی که قصد درخواست بررسی شرایطشان برای اخذ بورس را دارند آماده کرده اند که باید توسط متقاضیان پر شود. نکته مهم دیگری نیز که وجود دارد این است که بررسی پرونده متقاضیان بورس تحصیل در استرالیا بسیار زمانبر است و گاهی به یک سال می رسد. بنابراین زمان ارسال مدارک بسیار بااهمیت است.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج