تحصیل در ژاپن

۲۷/ دی ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (13 votes, average: 4٫77 out of 5)

یکی از کشورهای تکنولوژیک و توسعه یافته دنیا که دانشگاه های بسیار رده بالایی از نظر کیفیت آموزشی دارد ژاپن است. تحصیل در ژاپن علاقه مندان و متقاضیان بسیاری دارد.  به طور کلی سه نوع دانشگاه در ژاپن وجود دارد که هر یک به روش خاصی اداره می شود. دانشگاه های دولتی، خصوصی و دانشگاه های محلی.

راهنمای تحصیل در ژاپن

دانشگاه های دولتی و محلی زیر نظر وزارت علوم هستند و مدارکشان از سوی وزارت علوم صادر می شود و دانشگاه های خصوصی که به صورت مستقل اداره می شوند.

تحصیل در ژاپن

آب و هوای ژاپن

ژاپن در فصل های مختلف سال آب و هوای متفاوتی دارد. زمستان های ژاپن سرد و تابستان های آن معتدل گرم و شرجی است. ژاپن کشوری جزیره ای است و به ویژه در شهرهای ساحلی میزان رطوبت زیاد است. اما در بهار و تابستان برخی مناطق آن آب و هوای بسیار مناسبی دارد. در زمستان میانگین درجه حرارت این کشور در نقاط مختلف متفاوت است اما به طور متوسط بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در نوسان است. از ماه مارس که همزمان با عید نوروز است آب و هوای این کشور با فرار رسیدن بهار گرم تر می شود و در تابستان به میانگین ۲۰ درجه سانتیگراد میرسد.

دانشگاه های ژاپن مورد تایید وزارت علوم

بر اساس رتبه بندی و رنکینگ وزارت علوم ۴۵ دانشگاه از دانشگاه های ژاپن مورد تایید وزارت علوم ایران هستند که از میان ۱۰ دانشگاه در ردیف دانشگاه های ممتاز دسته بندی شده اند که در جدول زیر آمده است.

kyushu University

Kyoto University

Keio University

Hokkaido University

Tohoku University

The University of Tokyo

Osaka University

Nagoya University

   

University of Tsukuba

Tokyo Institute of Technology

دانشگاه های ژاپن

کارشناسی در ژاپن

دوره کاردانی که پیش از دوره کارشناسی است، در ژاپن یک دوره ۲ ساله است. اما دوره لیسانس در ژاپن یک دوره ۴ ساله است. بنابر رشته های مختلف حدود ۱۲۴ واحد درسی باید گذرانده شود تا این دوره به پایان برسد. معمولا امکان کار دانشجویی که کار در داخل دانشگاه است، در ژاپن وجود ندارد اما دانشجویان به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی می توانند در جاهایی مانند فروشگاه و … کار می کنند.

پیشنهادی:  دانشگاه موناش – university of Monash

کارشناسی ارشد در ژاپن

طول دوره کارشناسی ارشد در ژاپن ۲ سال است. برای ورود به این دوره دانشجو باید دوره لیسانس خود را به پایان رسانده باشد و موفق به کسب نمره قبولی در آزمون ورودی شود. تعداد واحدهای این دوره ۲ سالع معمولا حدود ۳۰ یا ۳۲ واحد درسی بنا بر رشته های مختلف است. پس از پایان دروس تئوری این دوره ، بایستی از یک تز تحقیقاتی که فرد ارائه کرده است دفاع شود.

دکترا در ژاپن

طول دوره دکترا در ژاپن معمولا ۳ سال است. دانشجو برای ورود به این دوره باید مدرک فوق لیسانس خود را داشته باشد تا بتواند برای این دوره اقدام نماید. دانشجو برای ورود به این دوره باید از تز دوره فوق لیسانس خود دفاع کند. پس از طی دروس تئوریک این دوره دانشگاهی دانشجو باید از تز خود دفاع کند.

زبان تحصیل در ژاپن

تحصیل در مقاطع پایینتر از لیسانس تحصیل در ژاپن به زبان ژاپنی خواهد بود اما در سطح تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. بنابراین متقاضیانی که قصد تحصیل در ژاپن را داشته باشند می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. بنابراین در سطح کارشناسی داشتن تسلط کافی به زبان ژاپنی مورد نیاز است. البته فراگیری زبان ژلپنی به مراتب مشکلتر از زبان انگلیسی است و اغلب دانشجویان برای تحصیل در ژاپن تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند.

هزینه تحصیل در ژاپن

هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن بسته رشته و دانشگاه انتخابی متغیر می باشد، به اینکه فرد دانشگاه خصوصی و یا دولتی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. هزینه دانشگاه های دولتی نسبت به دانشگاه های خصوصی در چین تقریبا دو برابر بیشتر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ژاپن در سطح تحصیلات تکمیلی حدود ۵۰۰ هزار ین در سال است.

پیشنهادی:  دانشگاه استلنبوش

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه های زندگی در ژاپن بر اساس شهر و سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. هزینه یک زندگی دانشجویی مجردی حدود ۸۰ تا ۸۵ هزار ین در ماه است و هزینه یک زندگی دانشجویی متاهلی حدود ۱۶ تا ۱۷۰ هزار ین در ماه خواهد بود.

هزینه تحصیل در ژاپن

مدارک لازم برای دریافت بورسیه     

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • پروپزال علمی و تحقیقاتی شما می باشد که باید در۱ صفحه و تا حداکثر ۱۰ صفحه متغیر باشد و باید تمام اصول پروپزال نویسی در آن رعایت شود.
 • فرمهای مربوط به سفارت
 • گواهی پزشکی که نشان دهنده این باشد که شما از سلامت کامل جسمی برخوردار می باشید و دارای بیماری حاد و واگیر نمی باشید
 • خلاصه سوابق تحصیلی یا سی وی یا همان رزومه شما که اطلاعاتی مانند مشخصات شخصی شما ” مشخصات تحصیلی ” و افتخارات و سوابق کاری و اطلاعات کاری و علمی شما می باشد .
 • مدرک زبان انگلیسی, سطح زبان انگلیسی شما
 • مصاحبه در سفارت
 • نهمین عامل موثر شرط معدل می باشد همانند تمامی بورس های متفاوت شرط معدل بسیار مهم می باشد و شما باید حداقل معدل ۱۶ و ۱۷را برای دریافت بورسیه داشته باشید ولی برای تحصیل شرط معدل خاصی وجود ندارد.
 • شرط دهم امتحان کتبی در سفارت می باشد که شما بعد از اینکه مدارکتان مورد قبول قرار گرفت و شما مصاحبه شدید و برای امتحان کتبی به دانشگاه می روید و امتحانی را به زبان انگلیسی و یا اگر ژاپنی بلد باشید ژاپنی امتحان را برگزار خواهید کرد.
 • شرط یازدهم و شرط اخر پذیرش از ۳ استاد از دانشگاهای ژاپن می باشد که شما باید با انها مصاحبه کنید و مدارکتان را ارسال کنید.

 

– چنانچه سوالی در خصوص تحصیل در ژاپن دارید می توانید در ادامه صفحه و بخش سوالات, سوال خود را مطرح کنید تا کارشناس پاسخگوی شما باشد.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج