تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

۱۶/ بهمن ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (7 votes, average: 4٫57 out of 5)

تحصیل در انگلستان و در رشته پزشکی در انگلستان علاقه مندان بسیاری دارد. البته این رشته نه تنها در انگلستان بلکه در تمام نقاط دنیا طرفداران بسیاری دارد. اما باید بدانیم همانقدر که این رشته متقاضیان زیادی دارد به همان اندازه نیز هم قبول شدن در این رشته مشکل است و هم تکمیل کردن این دوره. بنابراین متقاضیان رشته پزشکی در انگلستان باید با بررسی تمام جوانب قدم در این راه بسیار مشکل بگذارند.

پزشکی در انگلستان

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

برای ورود به رشته پزشکی در انگلستان راه های مختلفی وجود دارد که در اینجا به آن ها اشاره می شود:

در صورتی که فرد از سنین پایین یعنی از همان دوره مدرسه و دبیرستان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان باشد و تصمیم خود را به صورت قطعی گرفته باشد، می تواند از همان دوران دبیرستان پذیرش این رشته را اخذ کند. به این صورت که پس از دوره راهنمایی می تواند دوره دبیرستان خود ( یعنی قبل از ۱۷ سالگی ) در دبیرستان های انگلستان بگذراند. به این دوره در انگلستان دوره GCSE گفته می شود. پس از گذراندن این دوره باید دوره آمادگی ورود به دوره پزشکی در یکی از کالج ها طی شود. این دوره که طول آن ۲ سال است موسوم به دوره A-Level است. دانش آموزان این دوره باید دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضی، زبان و … را بگذرانند و با نمرات بالا از این دوره فارق التحصیل شوند.

اگر فردی دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را در داخل ایران و در دبیرستان های ایران به پایان رسانده باشد، می تواند مستقیما وارد دوره A-Level شود. تا زمانی که فردی میخواهد با دوره A-Level وارد رشته پزشکی شود و زیر ۱۸ سال دارد، نیازی به داشتن مدرک آیلتس ندارد اما اگر بالای ۱۸ سال داشته باشد باید این مدرک را با نمره حداقل ۵.۵ به کالج ارائه کند. دوره A-Level از دوره های بسیار مشکل در نظام آموزشی انگلستان به شمار می رود که گذراندن آن ناممکن نیست اما بسیار مشکل بوده و نیازمند تلاش و جدیت بسیار است. متقاضیان این دوره باید نمرات بالایی در درس های شیمی و زیست شناسی داشته باشند.

پیشنهادی:  معرفی رشته MBA

برخی کالج ها نیز شرایطی را به دانش آموزان ارائه می کنند و آن نیز گذراندن یک دوره  ساله پیش دانشگاهی است که پس از آن فرد می تواند وارد رشته پزشکی شود. البته این مورد در صورتی است که فرد وارد یک دانشگاه خاصی شود که از همان ابتدا برای وی مشخص است و به او معرفی شده است و در واقع این دوره مختص به آن دانشگاه خاص است.

راه دیگری که برای ورود به دوره پزشکی در انگلستان وجود دارد داشتن یک لیسانس علوم پایه مانند شیمی، زیست شناسی و … در ایران است. در این صورت فرد می تواند وارد دانشگاه شده و دانشجوی سال اول رشته پزشکی گردد.

البته ذکر این نکته لازم است که پیش از ورود به رشته پزشکی یک آزمون سراسری ورود به این رشته در انگلستان برگزار می گردد و افراد برای ورود به این رشته با یکدیگر رقابت می کنند. تنها یک سوم متقاضیان این رشته که در این آزمون شرکت می کنند شرایط ورود به این رشته را پیدا می کنند و این رقم سالیانه حدود حداکثر ۴۰۰ نفر می باشد که این تعداد شامل هم دانشجویان خارجی و هم دانشجویان انگلیسی می شود.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برای ورود به این رشته محدودیت سنی وجود دارد. به این صورت که تا پیش از ۲۰ سالگی می توان وارد این رشته در انگلستان شد و فردی که ۲۱ سال دارد نمی تواند وارد دوره A-Level شود و نهایتا شانسی برای ورود به این رشته ندارد مگر آن که طبق موردی که در بالا توضیح داده شد در یکی از رشته های علوم پایه لیسانس داشت تا پس از قبولی در آزمون ورودی، وارد رشته پزشکی در انگلستان شد.

پیشنهادی:  محمد پورشایسته: تحصیل در رشته پزشکی

برخی از دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی انگلستان

شرایطی که در بالا توضیح داده شد تنها بای رشته پزشکی نیست و تمام توضیحاتی که ارائه شد برای رشته های دامپزشکی و دندانپزشکی نیز صادق است.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

در مورد هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان نیز باید گفت تحصیل در این رشته بسیار پرهزینه است. به طوری که هزینه سالیانه تحصیل در دوره A-Level بسته به کالج مورد نظر شما بین ۲۳۰۰۰ – ۲۰۰۰۰ پوند می باشد و هزینه زندگی نیز بین ۱۲۰۰۰ – ۱۰۰۰۰ پوند در سال می باشد. البته منظور از سال ۹ ماه تحصیلی می باشد که دانشجو ملزم به اقامت در انگلستان می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه و در رشته پزشکی سالیانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پوند می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره A-Level

  • اصل و ترجمه مدرک (دبیرستان و پیش دانشگاهی در صورت وجود)
  • اصل و ترجمه ریز نمرات (دبیرستان و پیش دانشگاهی در صورت وجود)
  • مدرک آیلتس در صورتی که بالای ۱۸ سال دارید با نمره حداقل ۵.۵ (البته زیر ۱۸ سال نیز می توانند این مدرک را ارائه دهند)
  • کپی پاسپورت که حداقل ۶ ماه تا تاریخ منقضی شدن آن زمان داشته باشد.
نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج