تحصیل در انگلستان

۲۳/ مرداد ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (45 votes, average: 4٫44 out of 5)

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور کشور انگلستان و دانشگاه های انگلستان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند و این انتخاب برای ادامه تحصیل در انگلستان دلایل بسیاری دارد.

 1. طبق رتبه بندی های رسمی که هر از سوی معتبرترین نظام های رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه ها اعلام می شود، همواره دانشگاه های انگلستان در جایگاه های برتر این رتبه بندی ها قرار گرفته اند. دانشگاه هایی همچون امپریال کالج لندن(imperial college london)، دانشگاه یو سی ال(university of UCL) و بسیاری دانشگاه های دیگر.
 2. انگلستان کشوری انگلیسی زبان است و بهترین مکان برای فراگیری زبان انگلیسی. کشورهای بسیاری در دنیا به این زبان بین المللی صحبت می کنند.
 3. غیر از دانشگاه های مطرح انگلستان اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آن کار سختی نیست و دردسرهای دیگر کشورها را ندارد.
 4. امکان کار جهانی. تحصیل در دانشگاه های انگلستان امکان کار در کشورهای مختلف دنیا را تسهیل می کند. در واقع با تحصیل در انگلستان یک چشم انداز روشن برای آینده فرد ترسیم خواهد شد.
 5. پذیرش در دانشگاه های انگلستان آزمون ورودی ندارد و این یک فاکتور بسیار مناسب برای داوطلبان تحصیل در خارج می باشد.
 6. بسیاری از دانشگاه های انگلستان مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند.
 7. طبق گزارشی که سالیانه از آمار کشورهای پذیرنده دانشجویان بین المللی از مجموعه گاردین منتشر می شود نشان می دهد انگلستان پس از آمریکا در رتبه دوم اولویت دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در خارج را دارد.
 8. طول دوره تحصیلی در انگلستان کمتر از کشورهای دیگر است. کارشناسی در این کشور سه سال و کارشناسی ارشد یک سال طول می کشد.
 9. تنوع بسیار زیاد دانشگاه های انگلستان امکان انتخاب دانشگاه بر اساس عواملی بسیاری که مد نظر دانشجویان است را تسهیل می سازد.
 10. امکان دریافت بورس کامل و یا کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های انگلستان وجود دارد. به عبارتی با وجود معتبر بودن دانشگاه ها در انگلستان امکان اخذ بورس های تحصیلی نیز در دانشگاه های این کشور رواج دارد.

راهنمای تحصیل در انگلستان

برترین دانشگاه های انگلستان

همانطور که پیشتر اشاره شده است نظام های رتبه بندی دانشگاه های دنیا هر ساله دانشگاه های مختلف سراسر جهان را بر اساس معیارها و شاخص هایی که دارند رتبه بندی کرده اند. معروفترین این نظام های رتبه بندی نظام QS و Shanghay می باشد. این رتبه بندی های معتبر همواره دانشگاه های انگلستان را جزء برترین دانشگاه های دنیا معرفی کرده اند. علاوه بر این رتبه بندی ها، رتبه بندی های دیگری نیز وجود دارد که خاص کشور انگلستان و دانشگاه های انگلستان است. رتبه بندی هایی مانند Guardian و Complete.

برترین دانشگاه های انگلستان که علاقه مندان به مجاب به تحصیل در انگلستان می کند عبارتند از دانشگاه های کمبریج (university of Cambridge)، امپریال کالج لندن (Imperial college london)، یو سی ال (University College London) و دانشگاه آکسفورد (university of Oxford) می باشند.

البته بسیاری از دانشگاه های دیگر نیز وجود دارند که رتبه بالایی در رنکینگ دانشگاه ها دارند. برای مشاهده این دانشگاه ها می توانید از فهرست بالای سایت استفاده نمایید.

 

دانشگاه های انگلستان

هزینه های تحصیل در انگلستان

هزینه های تحصیل در انگلستان نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر است. اما این تفاوت نیز وجود دارد که طول مدت زمان تحصیل در دوره های مختلف تحصیلی کمتر از دیگر کشورهاست. به عنوان مثال کارشناسی در انگلستان سه سال و کارشناسی ارشد یک ساله است.

 

رشته

هزینه سالیانه (پوند)

کارشناسی

هنر و علوم انسانی

۹.۰۰۰ – ۶.۰۰۰

مهندسی

۱۲.۰۰۰ – ۷.۰۰۰

رشته های بالینی

۱۴.۰۰۰ – ۱۰.۰۰۰

کارشناسی ارشد

هنر و علوم انسانی

۱۲.۰۰۰ – ۸.۰۰۰

مهندسی

۱۴.۰۰۰- ۹.۰۰۰

رشته های بالینی

۲۰.۰۰۰ – ۱۰.۰۰۰

دکترا

تمام رشته ها

۱۵.۰۰۰ – ۱۰.۰۰۰

هزینه زندگی در انگلستان

اگر بخواهیم برای تحصیل در انگلستان آماده شویم باید نگاه درستی به هزینه ها در انگلستان داشته باشیم می توان گفت هزینه های زندگی در انگلستان زیاد است و عموما انگلستان کشوری گران و پرهزینه است. بنابراین تنها افرادی که مصمم به تحصیل در دانشگاه های انگلستان و بهره گیری از کیفیت آموزشی بالای آن داشته باشند و بخواهند برای آینده خود سرمایه گذاری کنند این هزینه ها را تقبل کرده و در این کشور تحصیل می کنند.

به طور کلی هزینه های زندگی افراد با توجه به عواملی مانند شهر محل زندگی، استفاده از خوابگاه دانشگاه و یا عدم استفاده از آن و به خصوص سبک زندگی افراد تخمین زده می شود.

یکی از مهمترین عواملی که هزینه های زندگی یک دانشجو را مشخص می کند زندگی در شهر محل تحصیل است. بر این اساس هزینه های زندگی در انگلستان بر اساس محل زندگی به دو دسته تقسیم می شود. زندگی در لندن و یا در خارج از لندن.

هزینه های زندگی در لندن از نظر سفارت انگلستان ماهیانه چیزی حدود ۱۰۰۰ پوند و در خارج از لندن ماهیانه ۸۰۰ پوند در نظر گرفته می شود.

انتخاب لندن برای تحصیل و زندگی مزایا و معایبی دارد. از طرفی به دلیل پایتخت بودن و داشتن زرق و برق بسیار برای دانشجویان جالب توجه بوده و از طرفی شهری بسیار شلوغ و پر هزینه است.

پیشنهادی:  تحصیل در مقطع دبیرستان در آمریکا

کارشناسی در انگلستان

به کارشناسی ارشد در انگلستان معمولا Bachelor / BA و یا BSC / bacherlor of Science گفته می شود. BAمخصوص رشته های علوم انسانی مانند علوم اجتماعی و زبان های خارجی است و BSC مخصوص رشته های مهندسی است. دوره کارشناسی در انگلستان در اکثر رشته ها سه سال و در برخی رشته چهار سال است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان در دو ترم سپتامبر و ژانویه می توانند وارد دانشگاه شوند.

متقاضیان ایرانی تحصیل در دوره کارشناسی انگلستان با داشتن مدرک پیش دانشگاهی می توانند وارد این مقطع شوند. در صورتی که در سال دوم دبیرشتان مشغول به تحصیل باشند ابتدا وارد یک دوره دو ساله A-Level شده و پس از قبولی و اخذ حد نصاب لازم در نمرات آزمون ها می توانند وارد دوره کارشناسی شوند. در صورتی که فرد سال سوم دبیرستان را گذرانده باشد ابتدا وارد یک دوره یک ساله فاندیشن (Foundation) شده و سپس می تواند برای دوره کارشناسی درخواست دهد.

دوره Pre-Master

دوره پری- مستر دوره ای است که برخی متقاضیان تحصیل در خارج برای شروع دوره تحصیلی خود بایستی این دوره را بگذرانند تا بتوانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند. در برخی شرایط دانشگاه فرد را ملزم به گذراندن این دوره می کند و در برخی موارد نیز خود فرد به دلایل مختلف صلاح می بیند که این دوره را بگذراند. حال این دوره مناسب چه افرادی است؟

 • افرادی که قصد تغییر رشته دارند. یعنی دانشجو می خواهد در رشته ای کاملا متفاوت از آن چه در دوره کارشناسی خوانده است به تحصیل خود در کارشناسی ارشد ادامه دهد. مانند دانشجویی که در رشته روانشناسی تحصیل کرده و می خواهد در رشته تغذیه اداه تحصیل دهد.
 • دانشجویانی که نمره زبان حد نصاب دانشگاه را کسب نکرده باشند می توانند با گذراندن این دوره مستقیما وارد دانشگاه شوند.
 • دانشجویانی که مدت زمان زیادی از اخذ مدرک خود در دوره کارشناسی گذشته باشد.

کارشناسی ارشد در انگلستان

به کارشناسی ارشد در انگلستان معمولا MA(master of art) ، MSC (master of science) و یا MEng (master of engineering) و یا MBA(master of business administration) می گویند تحصیل در دوره کارشناسی ارشد یک ساله است و به دو صورت آموزش محور و پژوهش محور انجام می شود. دوره های آموزش محور بیشتر به صورت کلاسی و پژوهش محور تنها بر اساس تحقیق و پژوهش است.

در رشته هایی که به صورت کلاسی برگزار می شوند نیمی از سال به صورت حضور در کلاس و نیمی نیز با انجام یک پروژه پایانی خاتمه می پذیرد. اما در رشته های پژوهش محور از همان ابتدا با راهنمایی استاد راهنما یک پروژه تحقیقاتی را در دست گرفته و به پایان می رساند.

دوره Pre-phd

این دوره آمادگی لازم برای تحصیل در مقطع دکترا ایجاد کرده و داشتن یک دوره دکترا خوب را تضمین می کند. این دوره بهترین فرصت برای آمادگی برای بالا بردن سطح مهارت های حرفه ای است که دانشجویان در طی دوره دکترا به آن نیاز خواهند داشت. دوره پیش از دکترا شامل کلاس های زبان فشرده ای است که با روش های تحقیقی، آموزش مهارت های مطالعاتی برای دوره دکترا همراه است. طول دوره شش تا نه ماه است.

دکترا در انگلستان

دوره ی دکترا بالاترین مدرک تحصیلی در انگلستان است که از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. دانشگاه های انگلستان دارای امکانات فوق العاده ای از لحاظ علمی و پژوهشی برای تحصیل در این دوره ها هستند. طول دوره دکترا در انگلستان سه سال است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارند بایستی ابتدا موضوع تحقیقاتی خود را مشخص کرده و پروپوزال خود را به همراه دیگر مدارک خود آماده کرده و به دانشگاه بفرستند تا اساتید آن را مطالعه کرده و با توجه به زمیته کاری خود تصمیم بگیرند که آن دانشجو را با توجه موضوع تحقیقاتی او بپذیرند یا نه.

قبل از هر چیز دانشجو باید دانشگاهی را که موضوع او در آن تدریس می شود را یافته و سپس درخواست خود را به آن دانشگاه ارسال کند. در صورت فرصت داشتن اساتید آن موضوع مطالعه و نسبت به آن اظهار نر خواهد شد. گاهی ممکن است حتی دانشگاه مدارک را برگردانده و عنوان نماید که هیچ یک از اساتید این دانشگاه در این موضوع کاری انجام نداده اند و یا به دلیل حجم زیاد درخواست ها فرصت مطالعه آن را ندارند.

در این صورت بایستی سریعا با دانشگاه دیگر مکاتبه کرد. البته بهترین کار این است که همزمان برای دانشگاه های مختلف اقدام کرد. دانشجویان مقطع دکترا شروع سال تحصیلی خاصی ندارند و در هر ماهی از سال می توانند پذیرش شده و تحصیل خود را شروع کنند. مدت زمان بررسی یک درخواست پذیرش دکترا حداکثر سه ماه است.

توجه: البته در تمام مقاطع مختلف تحصیلی ممکن است برخی دانشگاه ها رشته هایی را در ماه های دیگر سال مانند جون یا آگوست نیز آغاز کنند که با بررسی وب سایت دانشگاه این موضوع مشخص می شود.

پیشنهادی:  دانشگاه کنت انگلستان

باید توجه داشت که برای اخد بورسیه در دوره ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:

– دارا بودن مقاله های علمی و پژوهشی در نشریات بین المللی، که نشان دهنده ی اندیشه ی برتر و مهارت های تحلیل و نوشتاری شما باشد.

– ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه نامه ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می شناسد و توانایی های شما را تایید می کند.

– شرکت در کنفرانس های بین المللی و در صورت امکان ارائه مقاله .

تحصیل در انگلیس

مدارک زبان مورد نیاز در دانشگاه های انگلستان

اخیرا سفارت انگلستان اعلام کرده است که تنها مدرک زبان جهت تحصیل در انگلستان مورد قبول مدرک آیلتس می باشد. معمولا برای ورود به دوره کارشناسی داشتن نمره آیلتس حداقل ۶ ، کارشناسی ارشد ۶.۵ یا ۷ و دکترا ۷ و بالاتر مورد نیاز است. که این با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است. نکات مهمی در رابطه با نمرات
آزمون زبان وجود دارد. معمولا دانشجویان نمره کافی برای شروع تحصیل خود ندارند بنابراین می توانند پس از گذراندن یک دوره یک تا سه ماهه زبان به عنوان پیش نیاز که دانشگاه ارائه می کند بلافاصله وارد دانشگاه شود. این دوره کوتاه مدت زیان را که دانشگاه ارائه می کند بر اساس نمره زبان دانشجو و تفاوت آن با نمره ای که دانشگاه برای شروع تحصیل او عنوان کرده است مشخص می شود.

هر چه نمره او از نمره ای که دانشگاه می خواهد کمتر باشد این دوره طولانی تر خواهد شد. هزینه این دوره ها ۳.۰۰۰ – ۱۰۰۰ پوند خواهد بود.

در صورتی که مدرک زبان متقاضی در زمان درخواست پذیرش به دانشگاه آماده نباشد، دانشگاه پذیرش مشروز برای او صادر می کند یعنی مشروط به ارائه مدرک زبان.

بورس تحصیلی دانشگاه های انگلستان

دانشگاه های مختلف در طول سال تحصیلی برای رشته های مختلف بورس هایی چه به صورت بورس کامل و چه به صورت تخفیف شهریه برای دانشجویان در نظر می گیرند. روش معمولی که در اکثر موارد اعمال می شود به این صورت است که فرد ابتدا مدارک و درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال کرده و سپس دانشگاه با توجه به رزومه، دانشگاه قبلی، معدل و دیگر مدارک تصمیم می گیرد که چه مقدار بورس به او تعلق گیرد. پس از بررسی مدارک فرد اگر قرار باشد که پذیرش برای فرد ارسال شود، در نامه پذیرش وی مقدار بورس اختصاص یافته به وی نیز مشخص خواهد شد.

دوره های کوتاه مدت تحصیل در انگلستان

دوره های کوتاه مدت تحصیلی مخصوص افرادی است که اغلب تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رسانده و مشغول کار شده اند اما مایلند سطح مهارت های حرفه ای خود را افزایش داده و آینده و جایگاه شغلی خود را بهبود بخشند. هر ساله بسیاری از دانشگاه ها دوره های کوتاهی مدتی را معمولا در فصل تابستان برگزار می کنندو مدت زمان این دوره ها می تواند بین یک تا چند ماه (کمتر از یک سال) باشد.

اجازه کار دانشجویی در انگلستان

دانشجویانی بین المللی که در انگلستان مشغول به تحصیل هستند طبق قوانین اجازه دارند حداکثر بیست ساعت در هفته کار کنند. حتی اگر دانشجو سر کلاس نرود اجازه ندارد که این زمان را افزایش دهد در واقع اجازه کار تمام وقت ندارد. اما در روزهای تعطیل و آخر هفته ها می تواند به صورت تمام وقت کار کند.

خوابگاه دانشجویی در انگلستان

به طور کلی دانشجویان دو نوع اقامت را می توانند در انگلستان داشته باشند. یکی اقامت در خوابگاه های دانشگاه است که به دانشجویان متقاضی داده می شود مخصوصا اگر دانشجوی سال اول دوره کارشناسی باشد. و دیگری اماکن مسکونی است که متعلق به شرکت های خصوصی است و با کمک دانشگاه می توان بهترین مکان را یافت.

البته دانشجویان می توانند در ابتدای ورود خود توسط دانشگاه در خانواده هایی که با دانشگاه همکاری دارند به مدت محدود (و یا حتی طولانی) اقامت داشته و سپس در زمان مناسب به جستجوی محل مناسبتری باشند.

دو نوع مرکز اقامتی توسط دانشگاه ارائه می شود:

 • ساختمان هایی با تعداد بسیاری دانشجو که به صورت مشترک یا مجزا در اتاق های آن زندگی می کنند که به آن ها Hall of Residence گفته می شود. حمام و سرویس های بهداشتی معمولا مشترک است. البته برخی اتاق ها نیز ensuite هستند که حمام و سرویس بهداشتی در داخل اتاق قرار دارد.
 • بسیاری از دانشگاه ها در نزدیکی دانشگاه مراکز اقامتی دارند که دانشجویان را در آن اسکان می دهند (flats and houses). در این مراکز امکان سرو غذا وجود ندارد. در این خوابگاه ها آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک وجود دارد.

دانشجویان پس از اخذ پذیرش تحصیل در انگلستان خود باید برای رزرو خوابگاه اقدام کنند. هزینه زندگی در Hall of Residence ماهیانه حداقل ۳۲۰ – ۲۸۰ پوند می باشد.

مقاله تحصیل در انگلستان اختصاصی برای سایت راهنمای تحصیل در خارج می باشد.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج