تحصیل در فرانسه

۲/ مهر ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (9 votes, average: 4٫56 out of 5)

تحصیل در فرانسه طیف بسیاری از داوطلبان تحصیل در خارج از کشور را در بر گرفته و این موضوع دلایل مخصوص به خود را دارد که سعی شده تا این دلایل را برشمرده و درباره آن ها اطلاعاتی ارائه شود. تحصیل در بسیاری از دانشگاه های این کشور رایگان بوده این امر امکان تحصیل برای بسیاری از افرادی که به دلیل مشکلات مالی از ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور محروم می شوند را فراهم کرده است.

چرا تحصیل در فرانسه

  1. فرانسه هر ساله حدود یک چهارم از بودجه خود را صرف آموزش و نظام آموزش عالی خود کرده و مدارک اعطایی از طرف دانشگاه های خود را زیر نظر دارد و این معنای نظارت دقیق بر آموزش و نظام آموزشی این کشور است.
  2. ۵۸ دانشگاه این کشور در ردیف دانشگاه های ممتاز در سطح بندی دانشگاه ها از نظر وارت علوم ایران هستند. ۷۰ دانشگاه دیگر این کشور نیز در ردیف دانشگاه های خوب و متوسط و مورد تائید می باشند.
  3. فارغ التحصیلان دانشگاه های فرانسه امکان کار در تمام کشورهای دنیا را خواهند داشت و این به دلیل اعتبار علمی دانشگاه های این کشور است.
  4. آمارهای منتشر شده از بترین نظام های رتبه بندی دانشگاه های دنیا نشان می دهد دانشگاه های فرانسه در رتبه بندی های مختلف جهانی همواره در لیست برترین دانشگاه ها قرار گرفته اند.ه
  5. بیش از ۳۰۰۰ مرکز آموزش عالی در فرانسه امکان تحصیل رایگان را فراهم آورده اند.

تحصیل در فرانسه

آب و هوای فرانسه

آب و هوای این کشور در مناطق مختلف آن دارای تنوع بسیاری است. فرانسه در منطقه معتدل دنیا واقع شده و به همین دلیل تابستان ها و زمستان های خشک و آزار دهنده نیست. میزان بارندگی در نقاط مختلف این کشور زباد است. شرایط جوی فرانسه در ماه های خرداد و تیر ماه در مناسب ترین حالت خود قرار می گیرد. به طور کلی فرانسه آب و هوایی معتدل و چهار فصل دارد.

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه در لیست برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته و به دلیل رایگان بودن تحصیل در بسیاری از این دانشگاه تقاضا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور بسیار بالا بوده و متقاضیان بسیاری را هر ساله به سوی دانشگاه های این کشور جلب می کند. برخی از دانشگاه های برتر و مورد تائید وزارت علوم ایران در جدول زیر نام برده شده اند.

پیشنهادی:  تحصیل در مالزی

Agro Paris Tech

Ecole National des Ponts et chausses

Ecole National Superieure d’ Ingenieurs Sud Alsaca

Ecole Centrale Paris

Ecole Nationale

Ecole Natioale Superiore d’Architecture de Grenoble

École Centrale Supérieure de Lyon

Ecole Polytechnique

Museum National d’ Histoire Naturelle

تحصیل در فرانسه

کارشناسی در فرانسه

طول دوره کارشناسی در فرانسه ۳ سال بوده و به زبان فرانسه تدریس می شود. بنابراین پیش از هر کاری باید به زبان فرانسه تسلط کافی داشت. زمان شروع ترم تحصیلی در اواسط شهریور هر سال است. فرانسه معمولا برای مقطع کارشناسی سخت تر پذیرش می دهد اما با این وجود متقاضیان تحصیل در این دوره باید مدرک زبان مربوطه را دریافت کرده و سپس اقدام به درخواست پذیرش کنند.

کارشناسی ارشد در فرانسه

مدت زمان تحصیل دانشجو در دوره کارشناسی ارشد ۱ سال است. مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه با توجه به هدف فرد که می تواند کار و یا ادامه تحصیل در دوره دکترا باشد تعریف شود. اگر هدف فرد پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد کار باشد، یک دوره یک ساله که معادل کارشناسی ارشد ایران است را خواهد گذراند اما اگر هدف فرد ادامه تحصیل در دوره دکترا باشد علاوه بر دوره یک ساله کارشناسی ارشد، یک دوره یک ساله پیش دکترا نیز بایستی بگذراند.ه

دکترا در فرانسه

طول دوره دکترا در فرانسه یک سال است. معمولا زمان شروع ترم تحصیلی ژانویه است. برای اخذ پذیرش در دوره دکترا کل پرونده و سوابق تحصیلی مورد بررسی دانشگاه قرار گرفته و پس از تائید توسط آنان پذیرش دوره به فرد اعطا می شود. این دوره به صورت Research انجام می شود. مدرک زبان مورد نیاز برای دکترا مدرک B2 می باشد.

تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه بر اساس نوع دانشگاه، رشته متفاوت است. طبیعاتا تحصیل در دانشگاه های دولتی به دلیل تقبل کردن بخشی از هزینه ها توسط دولت فرانسه بسیار ارزانتر و حتی رایگان است. دولت هر ساله حدود ۱۰.۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو و هر رشته برای دانشگاه های دولتی می پردازد. هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی بر اساس جدول زیر می باشد.

پیشنهادی:  تحصیل در استرالیا

دوره

هزینه

کارشناسی در فرانسه

۲۰۰ یورو

کارشناسی ارشد در فرانسه

 

۲۸۰ یورو

دکترا در فرانسه

 

۴۰۰ یورو

مدارس مهندسی در فرانسه

 

۶۰۰ یورو

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه بر اساس شهر محل زندگی، نوع زندگی افراد و … متفاوت است. با وجود این که فرانسه در ردیف ۱۰ کشور گران دنیا رتبه بندی شده است اما تسهیلاتی که این کشور برای دانشجویانش در نظر گرفته را نیز نباید فراموش کرد. تسهیلاتی همچون رستوران های دانشجویی، خوابگاه دانشجویی، تخفیف هایی برای حمل و نقل، سینما، استفاده از باشگاه های ورزشی، کتابخانه و… . با توجه به اعلام سفارت فرانسه در ایران، با در نظر گرفتن تخفیفات مربوط به دانشجویان، متوسط بودجه و هزینه ماهانه مورد نیاز دانشجویان در پایتخت این کشور یعنی پاریس حدود ۱۱۰۰ پوند و برای شهرهای دیگر حدود ۸۰۰ یورو می باشد.

نوع هزینه

هزینه (ماهیانه)

خوابگاه دانشجویی خصوصی

۶۰۰ یورو

حمل و نقل

۴۵ یورو

بیمه

۴۲ یورو

سرگرمی

۱۰۰ یورو

تحصیل در فرانسه

زبان تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشند زیرا تحصیل در این دانشگاه ها به زبان فرانسوی انجام می شود. متقاضیان تحصیل در فرانسه بایستی آزمون های TCF و DELF را گذرانده باشند.مدرک آزمون TCF دو سال اعتبار دارد که پس از این مدت اعتبار آن منقضی شده و فرد بایستی دوباره در این آزمون شرکت کند. اما آزمون DELF اعتبار همیشگی داشته و حداقل نمره ای که برای ورود به دانشگاه های فرانسه به آن نیاز خواهید داشت مدرک B1 می باشد. این آزمون ها در ایران در کانون زبان ایرن به عنوان نماینده سرویس فرهنگی سفارت فرانسه هر سال دو مرتبه در بهار و پاییز برگزار می شود.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج