رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

۹/ اردیبهشت ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (اولین امتیاز با شما)

دو کشور پرجمعیت دنیا، چین و هند، رتبه های اول را در دنیا برای اعزام دانشجو به خارج دارا هستند. هیچ یک از کشورها در هیچ کجای دنیا نمیتونند با چین در حجم گسترده اعزام دانشجو به کشورهای دیگر رقابت کند. بر اساس آمارهای یونسکو حدود ۷۰۰.۰۰۰ چینی در خارج از کشور تحصیل می کنند. پس از چین، هند با فاصله زیادی با حدود ۱۸۹.۵۰۰ دانشجو در جایگاه دوم اعزام دانشجو به خارج قرار گرفته اند. چند کشور کوچک نیز دانشجویان زیادی را برای تحصیل در خارج اعزام کرده اند. کشورهایی مانند آندورا، آنگولا، برمودا، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مونتراست، جزایر سیشل و کایکو.

در این بین ایران نیز جایگاه دهم را میان کشور هایی که بیشترین اعزام دانشجو به خارج از کشور را دارد.

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

جالب است بدانید میان سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تعداد دانشجویان خارجی که برای تحصیل به چین آمده اند نیز کم نبوده و همواره روند رو به رشدی را داشته است. در سال ۲۰۰۹ تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه های چین که برای تحصیل در چین آمده اند ۲۳۸.۱۸۴ نفر بوده که از میان ۱۸.۲۵۰ نفر از آن ها از کمک های مالی دولت چین استفاده کرده اند. درصد اعطای کمک های مالی دولت چین به دانشجویان خارجی دانشگاه های چین هر ساله رو به افزایش است.

رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج

چیزی که در این میان جالب توجه است رتبه ایران بر اساس این آمارهاست. در میان تمام کشورهای دنیا، ایران دهمین کشور دنیا از نظر تعداد دانشجویانی است که برای تحصیل به خارج می روند. و این موضوع یکی از موضوعاتی است که باید سیاستمداران و جامعه شناسان را نگران کرده و به فکر راه چاره ا برای این قضیه باشند. سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که مقصد دانشجویان ایرانی برای تحصیل بیشتر به کدام کشورها می انجامد؟ تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد مقصد دانشجویان ایرانی در درجه اول آمریکا و با اختلاف بسیاری پس از آن کانادا و اروپا قرار گرفته اند.

پیشنهادی:  شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان
نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج