شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان

۱۰/ آبان ۱۳۹۵
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (2 votes, average: 5٫00 out of 5)

بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان

اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه های ممتاز و طراز اول دنیا درخواست بسیاری از متقاضیان و علاقه مندان به تحصیل در خارج است. در میان کشورهایی که دانشگاه های مطرحی دارند کشور آلمان درخواست های بسیاری برای ادامه تحصیل دارد علی الخصوص اگر بتوان بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان را گرفت.

شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان

تا سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ دانشگاه های آلمان هیچ شهریه ای را از دانشجویان خود درخواست نمی کردند. اما با توجه اعتراضات صورت گرفته، دریافت شهریه در برخی ایالت های آلمان الزامی شد. بنابراین دانشجویان از تابستان سال ۲۰۰۷ ملزم به پرداخت شهریه به دانشگاه ها گردیدند.

در آلمان هشت موسسه وجود دارد که عمده فعالیتشان مربوط می شود به ارائه بورس, کمک هزینه و حمایت های مالی از دانشجویان خارجی. این موسسات ممکن است از هر حزب و گروهی باشند. اما شرایط اکثر آن ها برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تقریبا یکسان است و آن هم داشتن نمرات خوب در دوره متوسطه، برای دانشجویان کارشناسی و نمرات خوب در مقطع کارشناسی و شرکت در سمینارهایی که از سوی آن سازمان یا نهاد خاص صورت گرفته است.  این موسسات بورس های تحصیلی خود را تنها در اختیار دانشجویانی قرار می دهند که حداقل یک مقطع تحصیلی را در یکی از دانشگاه های آلمان گذرانده باشند. در موسسه دیگری با نام موسسه “تبادلات آکادمیک آلمان” یکی از شرایط ارائه بورس تحصیلی این است که مدت اقامت متقاضی در آلمان به هنگام درخواست بورسیه نباید از یک سال بیشتر باشد که این محدودیت در موسسات دیگر ارائه کننده بورس تحصیلی وجود نداشته و دانشجویان خارجی می توانند در ترم های اول نیز درخواست بورس نمایند.

پیشنهادی:  پروسه کامل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

 بورس تحصیلی دانشگاه های آلمانبا توجه به الزامی شدن دریافت شهریه از دانشجویان در اکثر ایالت های آلمان بورسیه ای با عنوان بورسیه مشروط در برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه بیلفلد آلمان ارائه شد به این صورت که دانشگاه تحت شرایطی خاص از دانشجو هزینه ای دریافت نمی کند و دانشجو تعهد اخلاقی میدهد که پس از پایان دوره تحصیل خود شهریه را به دانشگاه پرداخت نماید.

قانونی با عنوان قانون فدرالِ پشتیبانی مالی از تحصیل “Bundesausbildungsförderungsgesetz” که به اختصار بافوگ (BAföG) گفته می‌شود، برای حمایت از دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی به آنان اعطا می کند. این کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می گیرد که هنوز از مرز ۳۰ سال نگذشته باشند و توانایی مالی برای پرداخت شهریه نیز ندارند.

سعی کردیم به صورت مختصر و کلی توضیحی در خصوص شرایط و نحوه دریافت بورس تحصیلی دانشگاه های آلمان راه بدهیم, اگر شما در فکر تحصیل در آلمان هستید, توصیه میکنیم پیش از اقدام ابتدا دانشگاه های آلمان که در سایت راهنمای تحصیل در خارج معرفی شده اند را مطالعه بفرمایید, سپس با تکمیل فرم درخواست مشاوره می توانید از سوی موسسه اعزام دانشجو مشاوره رایگان تحصیلی دریافت نمایید.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج