تحصیل در آلمان

۱۲/ شهریور ۱۳۹۴
لطفاً امتیاز دهید
خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبعالی (20 votes, average: 3٫70 out of 5)

آمارهای رسمی نشان می دهند درصد بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در آلمان را برای آینده آکادمیک خود انتخاب می کنند. آلمان کشوری صنعتی و معروف به قلب اروپاست. این کشور همواره شرایط مناسبی را برای جذب نیروی کارآمد و تحصیلکرده فراهم می سازد. آمارهایی که از سوی مجموعه گاردین منتشر می شود نشان می دهد تحصیل در آلمان پس از تحصیل در استرالیا در رتبه پنجم اولویت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور است.

تحصیل در آلمان

 1. بر اساس رتبه بندی های مختلفی که از معتبرترین نهادها و نظام های رتبه بندی دانشگاه های هر ساله اعلام می شود، دانشگاه های آلمان همواره رتبه و جایگاه های خوبی در میان دانشگاه های دنیا داشته اند. رتبه بندی QS، Shanghay، Times و … این موضوع را تایید کرده اند.
 2. هزینه تحصیل در آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. هزینه تحصیل در آلمان در اکثر رشته ها و دانشگاه ها بسیار ناچیز است.
 3. در اکثر رشته ها در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا زبان تحصیل آلمانی و انگلیسی است.
 4. امکان کار جهانی: یکی از مزیت های تحصیل در آلمان امکان کار پس ار فارق التحصیل شدن در کشورهای مختلف دنیاست. تقریبا تمام کمپانی های بزرگ دنیا دانشگاه های آلمان و مدارک صادر شده از سوی آن ها را تایید می کنند.
 5. دانشجو می تواند پس از یک سال پس از شروع تحصیل در دانشگاه های آلمان رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. تغییر رشته در دانشگاه های آلمان به دفعات می تواند انجام شود.
 6. امکان کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان: فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان پس از پایان تحصیلات خود به مدت یک سال و نیم اجازه دارند در آلمان به دنبا کار باشند. در صورت پیدا کردن یک شغل مناسب بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست اقامت دائم در آلمان وجود خواهد داشت.
 7. بسیاری از دانشگاه های آلمان در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. ۷۱ دانشگاه آلمان در لیست دانشگاه های ممتاز و خوب وزارت علوم ایران هستند.

آب و هوای آلمان

آلمان در منطقه ای قرار گرفته است که همواره در معرض بادهای معتدل و خنک غربی و در میان اقیانوس اطلس قرار گرفته است. ریزش باران و بارندگی در تمام فصول سال در آلمان وجود دارد. دامنه تغییر دما در این کشور اندک است.

تحصیل در آلمان

برترین دانشگاه های آلمان

بسیاری از دانشگاه های آلمان در ردیف برترین دانشگاه های دنیا از نظر سطح کیفی آموزش قرار گرفته اند. همانطور که اشاره شد بسیاری از دانشگاه های آلمان در ردیف دانشگاه های ممتاز و مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. برخی از این دانشگاه ها در جدول زیر نام برده شده اند.

Bielefeld University

Eberhard Karls Universität Tübingen

Freie Universität Berlin

Humboldt-Universität zu Berlin

Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main

Justus-Liebig-Universität Gießen

Leibniz Universität Hannover

Ludwig-Maximilians-Universität München

Philipps-Universität Marburg

Ruhr-Universität Bochum

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Technische Universität Darmstadt

کارشناسی در آلمان

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی فرد متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان بایستی یا کارنامه قبولی در آزمون سراسری دانشگاه ها را داشته باشد و یا در حال تحصیل در دانشگاه باشد. به عبارتی داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی برای درخواست پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان کافی نیست. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان فرد بایستی یک دوره یکساله در کالج که در واقع همان دوره پیش دانشگاهی است را بگذراند.

پیشنهادی:  تحصیل در کانادا

این در صورتی است که دانشجویانی که چند ترمی از تحصیل آن ها در دانشگاه گذشته باشد، نیازی به گذراندن دوره کالج نخواهند داشت و تنها بر اساس صلاحدید دانشگاه یک دوره کوتاه زبان موسوم به DSH را می گذرانند. محل گذراندن این دوره کالج در داخل دانشگاه است. در آلمان دوره های کالج مختلفی بر اساس رشته تحصیلی انتخاب شده توسط فرد وجود دارد از جمله:

 1. دوره کالج پزشکی موسوم به M-Kurs برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی
 2. دوره کالج مهندسی موسوم به T-Kurs برای رشته های مهندسی مهندسی، ریاضیات و…
 3. دوره کالج اقتصاد موسوم به W-Kurs برای رشته های مربوط به اقتصاد، علوم اجتماعی و…
 4. دوره کالج اقتصاد موسوم به G-Kurs برای رشته های مربوط به علوم انسانی و…
 5. دوره کالج زبان موسوم به S-Kurs برای رشته های زبان

دوره کارشناسی ودر آلمان یک دوره ۴ ساله است و به زبان آلمانی ارائه می شود. از این رو دانشجو باید حدود ۴۸۰ ساعت زبان آلمانی خوانده باشد.

تحصیل در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان

طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان مانند ایران ۲ یا ۳ سال تحصیلی است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در دوره کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های سراسری ایران با معدل خوب ( حداقل ۱۶) یک امتیاز محسوب می شود اما این بدان معنی نیست که فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و… شانسی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان نخواهند داشت.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان داشتن رزومه، توصیه نامه، هدف نامه یا همان انگیزه نامه و مدرک و زیر نمرات ترجمه شده ( که به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشند ) می باشد. داشتن مقاله، شرکت در دوره های مختلف و گواهی حضور در همایش های مرتبط با رشته ای که درخواست پذیرش در آن را دارید از مواردی است که می تواند کمک بسیاری در جهت تصمیم دانشگاه برای ارائه پذیرش باشد.

دکترا در آلمان

برای تحصیل در آلمان و در دوره دکترا باید بدانید که طول این دوره در آلمان ۲ و یا ۳ سال است که این موضوع وابسته به خود دانشجو و موضوع تحقیقاتی او است. دانشجویانی که پذیرش در مقطع دکترا در آلمان را داشته باشند گاهی علاوه بر تحصیل رایگان حقوق نیز دریافت می کنند. اولین و مهمترین گام در اخذ پذیرش در دوره دکترا در آلمان برقراری ارتباط با استاد راهنما است. اگر موضوع تحقیقاتی فرد از موضوعاتی باشد که از اولویت های پژوهشی دانشگاه بوده و یا قبلا بر روی آ موضوع خاص کار شده باشد می توان امیدوار به گرفتن پذیرش دکترا بود. داشتن معدل خوب برای پذیرش در دوره دکترا از فاکتورهای مهم است.

هزینه تحصیل در آلمان

تا سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ دانشگاه های آلمان هیچ شهریه ای را از دانشجویان خود درخواست نمی کردند. اما با توجه اعتراضات صورت گرفته، دریافت شهریه در برخی ایالت های آلمان الزامی شد. بنابراین دانشجویان از تابستان سل ۲۰۰۷ ملزم به پرداخت شهریه به دانشگاه ها گردیدند. البته شهریه تعیین شده مبلغ بسیار کمی نسبت به دیگر کشورهاست و هزینه ای بین ۵۰۰ – ۰ یورو در هر ترم تحصیلی است.

به طور کلی شهریه در دانشگاه های ایالت های بارلین، براندنبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن، شلسویگ هولشتاین، زاکسن، تورینگن و زاکسن- آنهالت واقع شده‌اند رایگان می باشد. شهریه دانشگاه های ایالات نوردراین وستفالن و زارلند نیز پس از سال ۲۰۱۱ رایگان شد و دانشجویان مانند تمام دانشگاه های آلمان که شهریه رایگان دارند تنها موطف به پرداخت هزینه خدمات دانشجویی هستند. هزینه خدمات دانشجویی در دانشگاه های آلمان معمولا بین ۲۰۰ – ۱۴۰ یورو در هر ترم است.

پیشنهادی:  دانشگاه وین اتریش

هزینه زندگی در آلمان

مهمترین فاکتور که حدود هزینه زندگی در آلمان را برای یک دانشجو تعیین می کند هزینه محل زندگی اوست. اگر دانشجو از خوابگاه استفاده کند قطعا هزینه کمتری را متحمل خواهد شد. حدود هزینه زندگی در خوابگاه های دانشگاه های آلمان بین ۸۰-۵۰ یورو در هفته خواهد بود. هزینه بیمه برای هر ماه برای یک دانشجو حدود ۸۰ یورو است. ارائه مدرک دال بر بیمه بودن دانشجو در زمان ثبت نام در دانشگاه الزامی است. علاوه بر این دانشجو در آلمان اجازه دارد ۲۰ ساعت در هفته کار کند. اما در ایام تعطیلی دانشگاه ها اجازه کار تمام وقت خواهد داشت. حقوق یک کار دانشجویی ساده در آلمان ساعتی بین ۱۰ – ۸ یورو است.

تحصیل در آلمان

بورس تحصیلی در آلمان

در کشور آلمان ۸ موسسه بزرگ وجود دارد که فعالیتشان مربوط به اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی است. این موسسات ممکن است از هر حزب و گروهی باشند. اما شرایط اکثر آن ها برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تقریبا یکسان است و آن هم داشتن نمرات خوب در دوره متوسطه، برای دانشجویان کارشناسی و نمرات خوب در مقطع کارشناسی و شرکت در سمینارهایی که از سوی آن سازمان یا نهاد خاص صورت گرفته است.

اعطای بورس تحصیلی از سال ۲۰۱۱ توسط دولت و نهادهای مختلف کشور آلمان به متقاضیان مرسوم شده است و این روند هر روز افزایش می یابد. نکته قابل توجه این است که این نهادها علاوه بر اعطای بورس به دانشجویان آلمانی دانشجویان خارجی را نیز بورس می کنند و این نکته که بورس تحصیلی که توسط نهادهای آلمان و دولت آلمان ارائه می شود مانند دیگر بورس های که باید بازپرداخت شوند نیازی به بازپرداخت ندارند. در صورت پذیرش درخواست بورس تحصیلی، دانشجویان حداقل به مدت ۲ ترم ماهانه مبلغ ۳۰۰ یورو دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است درخواست شرایط دانشجویان برای دریافت بورس تحصیلی زمانی بررسی می شود که دانشجو در دانشگاه ثبت نام کرده باشد. بنابراین پیش از ثبت نام در دانشگاه امکان اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان وجود نخواهد داشت. دانشجویان پیش از هر چیزی باید مطلع شوند که آیا دانشگاه آن ها عضو شبکه اهدای بورسیه آلمان هست یا خیر.

زبان تحصیل در آلمان

در مقطع کارشناسی تحصیل در آلمان به زبان آلمانی خواهد بود و تقریبا هیچ دانشگاهی به زبان انگلیسی رشته ای را ارائه نمی کند. برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 الزامی بوده و متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی آلمان بایستی در زمان ارائه درخواست پذیرش و پیش از اخذ پذیرش به این سطح از زبان آلمانی رسیده باشد. به عبارتی یکی از مدارک بسیار مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی داشتن مدرک زبان آلمانی است.

در دوره کارشناسی ارشد تعدادی از رشته ها و دانشگاه ها رشته هایی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند که در این صورت داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ برای اخذ پذیرش الزامی است. یکی از مهمترین شرط ها برای درخواست پذیرش در دوره دکترا از دانشگاه های آلمان داشتن مدرک آیلتس ۷ به بالا و یا حداقل مدرک B2 زبان آلمانی می باشد.

نمونه مدارک اخذ پذیرش انجمن تخصصی تحصیل در خارج